Szefowa instytutu, Anna Stefanicka, informuje, że roczny koszt działania placówki to mniej więcej 50 tysięcy funtów. - Obecne fundusze wystarczą nam do lipca - alarmuje w rozmowie z Polskim Radiem. Instytut apeluje o pomoc do organizacji polonijnych i tych nad Wisłą, do prywatnych darczyńców oraz polskich instytucji publicznych. - Mamy nadzieję, że nie dojdzie do tego, że trzeba będzie zacząć wyprzedawać eksponaty, choć już o tym dyskutowaliśmy - mówi Anna Stefanicka.
Dotychczas placówka utrzymywała się w dużej mierze z dotacji i spadków pochodzących od członków tzw. "starej Polonii" - emigrantów, którzy przybyli na Wyspy podczas wojny lub tuż po niej. Pieniędzy tych jednak jednak coraz mniej.
Model Enigmy
Instytut, mający siedzibę w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, obchodzi w tym roku siedemdziesięciolecie istnienia. W jego zbiorach znajduje się między innymi francuska kopia Enigmy.
- Są tylko dwa takie modele na świecie. Drugi jest we Francji, ale znajduje się w o wiele gorszym stanie - tłumaczy Olga Topol, opiekująca się maszyną.
To jednak nie jedyny skarb. Instytut Piłsudskiego posiada też dziewiętnastowieczne świadectwo maturalne Józef Piłsudskiego, kolekcję doskonale zachowanych zdjęć marszałka czy zbiór jego karykatur. - Unikatowym obiektem jest też portret Piłsudskiego wykonany niemal na pewno przez jego fryzjera z włosów marszałka - dodaje Olga Topol.
Brytyjczycy nie wiedzą
W zeszłym roku Instytut odwiedziły dwa tysiące ludzi. To jednak nie tylko muzuem, ale także placówka edukacyjna. Ponadto pracownicy opiekują się archiwum, które służą badaczom z całego świata. Pytana o to, czy rozwiązaniem nie byłoby przekazanie zbiorów Instytutu placówkom muzealnym i badawczym w Polsce, co pozwoliłoby na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też być może pokazanie zbiorów większej liczbie ludzi, Anna Stefanicka wyraża sceptycyzm.
- Wszystko zależy od tego, o jaki przekaz nam chodzi. W Polsce wiedza o polskim wkładzie w złamanie kodu Enigmy jest powszechnie znana. Wsród Brytyjczyków - przeciwnie. Produkuje się tu na przykład filmy, które nie doceniają roli Polaków. Dlatego, nawet jeśli tu Enigmę zobaczy mniej osób, to docieramy do Brytyjczków. I wydaje mi się, że to ma większy sens - przekonuje rozmówczyni Polskiego Radia.
***
Instytut Piłsudskiego to prywatna organizacja charytatywna działająca od 1947 roku. Wśród jej celów statutowych znajdują się: gromadzenie i zabezpieczanie materiałów historycznych, szczególnie związanych z Józefem Piłsudskim, rozpowszechnianie wiedzy Polsce, zarówno wśród Brytyjczyków, jak i społeczności polskiej nad Tamizą, prowadzenie badań oraz działalność wydawnicza.
fc