"Brama" z Goleniowa. Teatr dialogu wspólnoty lokalnej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 11:30
- Tworzymy teatr, który musi rozmawiać z ludźmi, musimy zapraszać ludzi nie tylko do oglądania, siedzenia w welurowych fotelach i konsumowania sztuki, tylko do aktywnego uczestniczenia. To działa - w "Poranku Dwójki" gościliśmy założyciela Teatru "Brama" z Goleniowa Daniela Jacewicza.
Daniel Jacewicz
Daniel JacewiczFoto: Eduardo Gonzales Camara
  • W Goleniowie (woj. zachodniopomorskie) od przeszło 25 lat istnieje Teatr "Brama" wyróżniony niedawno Nagrodą im. Konstantego Puzyny
  • Dzisiejszą instytucję założył w 1996 roku entuzjastyczny siedemnastolatek
  • Teatr "Brama" angażuje społeczność lokalną w dialog

Działa lokalnie, ale jednocześnie zrzesza środowiska teatralne z całego świata, jego motywacją do tworzenia jest chęć zrewolucjonizowania relacji pomiędzy artystą na scenie a widzem. To Teatr "Brama" z Goleniowa, który co roku organizuje ze społecznością lokalną spektakle i festiwale.

"Brama" z Nagrodą im. Konstantego Puzyny

Dodajmy, że Teatrowi "Brama" przyznano w tym roku Nagrodę im. Konstantego Puzyny za "konsekwentną, zespołową pracę teatralną i społeczną". Zespół o wyróżnieniu dowiedział się we Frankfurcie w czasie podróży ze spektaklem. Radość była tym większa, że nagrodzono całokształt działalności, która liczy sobie już przeszło ćwierć wieku i setki zaangażowanych osób. - To cała rzesza ludzi, nie tylko z Goleniowa, chociaż w większości - mówił nasz gość. - To nagroda wysokiego kalibru ze względu na swój całokształt, 25 lat pracy zostało zauważone.

Teatr sposobem na życie

Jak definiuje "Bramę" jej założyciel, który jako siedemnastolatek w 1996 roku został poproszony o prowadzenie warsztatów teatralnych dla dzieci, odbywających się w Goleniowskim Domu Kultury i został na deskach na dobre? - Jesteśmy po prostu teatrem - podkreślił. - Szczególnie dla ludzi w Goleniowie – jedynym teatrem. To jest nasz sposób na życie.

Marzenie spełnione

Lata temu kółko teatralne przy Domu Kultury stanęło u podstaw dzisiejszej instytucji. - Miałem siedemnaście lat i wymarzyłem sobie teatr - opowiadał Daniel Jacewicz. - Na początku to była zabawa, spotkanie przyjaciół i budowanie więzi. Wypowiadanie się dzięki teatrowi.

Czytaj także:

Dziś "Brama" zaangażowana jest lokalnie, ale ze spektaklami jeździ po całym świecie. Wciąż jednak kluczowe jest dbanie o tkankę miejską. Swoją ofertą obejmuje: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. - Ludzie są tu wymagający - zaznaczył założyciel "Bramy". - Musimy dbać o jakość.


Posłuchaj
15:43 poranek Dwójki Brama15 luty 2022 09_33_06.mp3 Daniel Jacewicz o historii i działaniach Teatru "Brama" z Goleniowa (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Daniel Jacewicz (założyciel teatru "Brama")

Data emisji: 15.02.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Kamila Baar: teatr jest dla mnie miejscem ukochanym

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 18:20
Kamilę Baar zobaczymy już niedługo w sztuce "Judasz" na podstawie książki Amosa Oza. - Jest to wielka metafora i alegoria współczesności, jeśli chodzi o politykę, uczucia, relacje, pacyfizm i wojnę - mówi aktorka w Czwórce. - Przede wszystkim, jak sam tytuł wskazuje, jest to nowa odsłona i perspektywa osoby Judasza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Dramatyczny z nową dyrekcją. Monika Strzępka proponuje terapię

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 10:43
- W złożonej koncepcji programowej Monika Strzępka zwraca uwagę na potrzebę terapii, to wręcz jej hasło przewodnie. W sytuacji, gdy wszyscy musimy mierzyć się z różnymi kłopotami i wyzwaniami, terapia może być dobrym punktem odniesienia. Jest to też dobry punkt odniesienia dla każdego teatru, ponieważ wychodząc z niego, powinniśmy przeżywać katharsis - mówił w "Poranku Dwójki" Artur Jóźwik, szef Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń