Graindelavoix i reinterpretacje Josquina dés Prés na Festiwalu Nowe Epifanie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 11:45
- Graindelavoix wyłamuje się ze stereotypów, stara się działać wbrew ustalonemu kanonowi w świecie wykonawstwa muzyki dawnej. Często spotyka się to z krytyką, ale ich projekty są zawsze ciekawym przyczynkiem do dyskusji - mówiła w Dwójce Sonia Wronkowska, kuratorka programu muzycznego Nowych Epifanii.
Zespół Graindelavoix
Zespół GraindelavoixFoto: Koen Broos/materiały prasowe
  • Trwa Festiwal Nowe Epifanie (2.03-10.04), którego tematem przewodnim jest Jezus
  •  Zespół Graindelavoix wziął na warsztat utwory Josquina dés Prés spoza kanonu
  • Björn Schmelzer, założyciel i dyrygent grupy Graindelavoix, szuka niepewności w kompozycjach muzyki dawnej

Trwa Festiwal Nowe Epifanie (2.03-10.04), którego tematem przewodnim jest Jezus. Postać historyczna, a zarazem obiekt wiary. Dla wielu Zbawiciel i Prorok, wcielony Bóg, dla innych bohater literacki, o którego pierwowzorze niewiele wiadomo. 

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak, kuratorzy programu muzycznego Nowych Epifanii. W tym roku muzycy zespołu Graindelavoix przywieźli na Festiwal Nowe Epifanie Josquina dés Prés i Jana van Eycka.

"Josquin nieumarły" hitem w Belgii

"Josquin nieumarły" to najnowszy, ale już kultowy album z szokującą interpretacją twórczości jednego z najwybitniejszych renesansowych kompozytorów. Diagramy van Eycka to błyskotliwe dzieło filmowe Björna Schmelzera, antropologa i muzykologa, z udziałem zespołu, przepełnione muzyką czasów van Eycka - czytamy na stronie organizatorów.

Płyta "Josquin nieumarły" osiągnęła wielki sukces na belgijskich listach przebojów, plasuje się zaraz pod Lady Gagą i Adele. - Jest to interpretacja, która przełamała dotychczasowe kanoniczne podejścia do XVI-wiecznej polifonii, do Josquina jako takiego i do całego jego mitu - mówił Łukasz Kozak.

Kompozycje zanieczyszczone

Część z kompozycji Josquina muzykolodzy próbują wyczyścić z niepewnych elementów. Zespół Graindelavoix wziął na warsztat utwory spoza kanonu, niepewne. - Powiedzielibyśmy, że noszą one w sobie warstwę zanieczyszczeń - tłumaczyła Sonia Wronkowska. - To ten zespół interesuje, jak Josquina postrzegano, wykonywano po jego śmierci.

Zanieczyszczenie oznacza w tym wypadku dodatki i modyfikacje. - To jest wielkie poszukiwanie Björna Schmelzera. Cała jego myśl wykracza poza muzykologię czy praktykę wykonawczą. Jest w zasadzie już historiozofią, szukaniem pęknięć w naszej wizji przeszłości - wyjaśniał Łukasz Kozak. - Musimy postrzegać przeszłość jako dynamiczną. Popatrzmy na malarstwo, wszystkie przeróbki obrazów, aspekty domalowań, konserwacji, przekształceń – mają znaczenie.

Koncert odbędzie się dziś (7.03) o godz. 19.00 w kościele ewangelicko-reformowanym przy al. Solidarności 76a w Warszawie.


Posłuchaj
12:14 Poranek Dwójki 7 marzec 2022 09_32_20.mp3 Kuratorzy programu muzycznego Nowych Epifanii o programie zespołu Graindelavoix (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Sonia Wronkowska i Łukasz Kozak (kuratorzy programu muzycznego Nowych Epifanii)

Data emisji: 7.03.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Philippe Herreweghe: muzyczny świat podlega ciągłym przeobrażeniom

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 18:00
- Kiedy graliśmy Bacha w latach 70. ubiegłego wieku, wydawało nam się, że to właściwy styl. Kiedy dziś słucha się tych nagrań, brzmią staromodnie. Uważam, że w odniesieniu do najważniejszych kompozytorów w historii muzyki, każda generacja musi odkryć ich dla siebie, odczytać na swój sposób. Dotyczy to nie tylko muzyki dawnej, ale również Beethovena, a nawet Chopina - mówił w Dwójce znakomity belgijski dyrygent Philippe Herreweghe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Pastuszka: moją pasją jest rytm

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 19:00
- Muzyka barokowa opisuje świat człowieka, znaczenia tonacji, interwałów i tworzy naszą własną opowieść. Jest to bliskie ludzkiej naturze - mówiła na antenie Dwójki Martyna Pastuszka, skrzypaczka barokowa, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej.
rozwiń zwiń