Adam Balas: Lusławice to IX Symfonia Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 12:34
- Patrząc dzisiaj na wielki dorobek muzyczny Krzysztofa Pendereckiego, patrzymy na ten przeciwległy biegun jego działalności, czyli wspaniałe arboretum, kolekcję blisko 2 tys. gatunków drzew, wspaniały dwór, XVI-wieczny lamus, no i nowoczesne Europejskie Centrum Muzyki, którego profesor był pomysłodawcą i patronem. To wielkie dzieło życia, myślę, że porównywalne z jego pracą artystyczną - mówił w Dwójce Adam Balas, dyrektor ECM w Lusławicach.
Wieczornica Wymiary Czasu i Ciszy - w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu - w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Wieczornica "Wymiary Czasu i Ciszy" - w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu - w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w LusławicachFoto: PAP/Art Service 2

"Wymiary Czasu i Ciszy". Wieczornica w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu

W poniedziałek (28.03), w przeddzień drugiej rocznicy śmierci i uroczystości pogrzebowych prof. Krzysztofa Pendereckiego, w Europejskim Centrum Muzyki jego imienia w Lusławicach została zorganizowana wieczornica. Maestra żegnała rodzina, przyjaciele, przedstawiciele licznych instytucji kulturalnych, a całość uświetnił koncert zaprzyjaźnionych z twórcą artystów.

- Tradycyjnie wieczornice znanych osób odbywają się w kościele św. Katarzyny w Krakowie, ale w tym przypadku wspólnie z małżonką pana profesora, panią Elżbietą Penderecką, zdecydowaliśmy, że znakomicie byłoby, gdyby taką wieczornicę w formule koncertu, ale i takiego spotkania bliskich, przyjaciół z Polski i ze świata, zorganizować tu w Lusławicach. Krzysztof Penderecki był takim artystą, który stworzył swoje Lusławice, stworzył swoją niezwykłą salę koncertową, i dzisiaj mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałego koncertu: znakomici wykonawcy i pięknie ułożony program - podkreślał Adam Balas.

Lusławice Pendereckiego

Jak przekonywał dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, duch mistrza dalej unosi się nad tym miejscem. - Wszystko to, co robimy, robiliśmy wcześniej. Realizujemy programy, które wywoływały u profesora radość, poczucie spełnienia i satysfakcji, a czasami łezkę wzruszenia. Tak że mamy w pamięci to, co profesor chciał, co miał na myśli, co bardzo lubił i akceptował, i realizujemy to dalej. Z pewnością czuwa nad nami duch tego miejsca i pana profesora - stwierdził.


Posłuchaj
07:26 Poranek Dwójki Lusławice 29 marzec 2022 08_06_28.mp3 Relacja z Lusławic, ze spotkania przyjaciół i bliskich śp. prof. Krzysztofa Pendereckiego, dedykowanego jego pamięci (Poranek Dwójki) 

Krzysztof Penderecki żyje we wspomnieniach przyjaciół

Na wieczornicy był m.in. Massimo Mercelli - włoski flecista, który współpracował z Krzysztofem Pendereckim przez 25 lat. W tym czasie zagrał w 35 koncertach prowadzonych przez maestra.

- Spotkanie z Krzysztofem Pendereckim zmieniło moje życie. Zdobycie zaufania i przyjaźni kogoś takiego było dla mnie zaszczytem. Nasza współpraca otworzyła przede mną wiele możliwości i przede wszystkim pozwoliła mi się rozwinąć na wielu polach. Pożegnanie mistrza będzie bardzo smutnym momentem. Nigdy nie mogłem się przełamać, by mówić do niego po imieniu. Dlatego dziś pozostaję przy kompromisowym rozwiązaniu i myślę o nim: maestro Krzysztof - tłumaczył artysta.


Posłuchaj
04:32 Pożegnanie Wajda 29 marzec 2022 09_18_40.mp3 Andrzej Wajda wspomina współpracę z Krzysztofem Pendereckim przy filmie "Katyń" (Dwójka)

02:17 Pogrzeb Gliński 29 marzec 2022 09_11_46.mp3 Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński o ostatnim pożegnaniu Krzysztofa Pendereckiego (Dwójka)  

***

Przygotowała: Monika Zając

Goście: Adam Balas (dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach), Massimo Mercelli (flecista), Agata Szymczewska (skrzypaczka)

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 8.05

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg

Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Świat tęskni za Krzysztofem Pendereckim i potrzebuje jego muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 05:58
– Jego muzyka otworzyła dla mnie zupełnie nowy wymiar muzycznej wypowiedzi. Choć minęło już kilka dekad, nadal jestem głęboko wstrząśnięta emocjonalną siłą jego dzieł – mówiła w kwietniu 2020 roku znakomita niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, wspominając zmarłego 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W ogrodach Krzysztofa Pendereckiego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 19:00
– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
rozwiń zwiń