Nowa galeria Fundacji im. Stefana Gierowskiego to przede wszystkim ogromna przestrzeń wystawowa, która będzie zajmować się nie tylko twórczością Gierowskiego, ale też polskich artystów XX i XXI wieku. - Warunki mamy prawdziwie muzealne. Galeria zaopatrzona jest w specjalne urządzenia, gdyż różne prace mają różne wymagania - te wykonane na papierze wolą, gdy jest ciemniej i mniej wilgotno, natomiast malarstwo płócienne wymaga więcej światła i wilgoci - tłumaczyła Zuzanna Sokalska.
Zuzanna Sokalska Malarstwo dla Stefana Gierowskiego jest najbliższym artystycznie medium
Na wystawie otwarcia nowej warszawskiej galerii obejrzymy prace Marian Bogusza i Zbigniew Dłubaka, przyjaciół Gierowskiego, z którymi w latach 60. działał w Klubie Krzywego Koła. - Gierowski wystawiał tam swoje prace. Wtedy tylko w takich miejscach można było tworzyć kulturę - opowiadała zaproszona znawczyni sztuki. W rozmowie z Katarzyną Dydo Zuzanna Sokalska zdradziła też historię wystaw, które Marian Bogusz i Zbigniew Dłubak organizowali w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen oraz jaka warszawska budowla skrywa ich sportowy fryz.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy, w której Zuzanna Sokalska zarysowała też plany wystawowe galerii Fundacji im. Stefana Gierowskiego, opowiadała, jak 92-letni malarz uczestniczy w układaniu jej programu oraz w jaki sposób Fundacja wspiera młodych twórców.
Cekiny, pióra, dekonstrukcja. Wracamy do lat 20.
***
Tytuł audycji: "Stacja Kultura"
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Goście: Zuzanna Sokalska (prezeska Fundacji im. Stefana Gierowskiego)
Data emisji: 9.02.2017
Godzina emisji: 11.07
jsz/kul