Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 10:05
Warszawskie muzeum etnograficzne poświęca kolejną wystawę kobietom pełnym pasji. Po pionierkach etnografii i antropologii kultury, przychodzi czas na artystki malarki, które jako temat swoich prac wybrały Warszawę.
Audio
  • Wystawa "Malarki warszawskie" w Państwowym muzeum Etnograficznym w Waszawie (Dwójka/Polskie Radio)
Maria Korsak, Chopin; Państwowe Muzeum Etnograficzne
Maria Korsak, "Chopin"; Państwowe Muzeum Etnograficzne Foto: Edward Koprowski/PME

Niedawno rozmawialiśmy z dr Ewą Klekot na temat wystawy „Etnografki, antropolożki, profesorki” poświęconej polskim naukowczyniom i badaczkom terenowym początku XX wieku. Dziś przyjrzymy się kolejnej wystawie czasowej Państwowego Muzeum Etnograficznego poświęconej kobietom!

Dzięki tej wystawie czasowej przypomnimy też mniej znany fragment dziedzictwa kulturowego Warszawy. Maria Korsak, Leokadia Płonkowa, Halina Walicka i Łucja Mickiewicz – to bohaterki wystawy, wybitne, trochę zapomniane, nieżyjące już artystki związane z miastem. Wpisały się w nurt tzw. sztuki naiwnej. Wszystkie one wyrażały się dzięki talentowi, pasji oraz intuicji. [materiały promocyjne]

O najnowszej wystawie w Państwowym Muzeum Etnograficznym – „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” – opowiadała nam jej kuratorka Alicja Mironiuk Nikolska. Etnografka, znawczyni sztuki naiwnej była Gościem Poranka o godzinie 9.30.

- Po Nikiforze, którego prezentowaliśmy w zeszłym roku, chciałam pokazać kolejny fragment naszej wspaniałej kolekcji muzealnej. Chciałam, by elementem spajającym była Warszawa. A w naszej kolekcji sztuki nieprofesjonalnej były cztery wspaniałe malarki, choć jedna maluje nie farbami, a igłą. – mówiła Alicja Mironiuk Nikolska.

Nie wszystkie pochodziły ze stolicy, ale każda z artystek ukazywała tematy związane z Warszawą, choć jedna z nich – Maria Korsak – określana była sztandarową „malarką warszawską”. W latach 60., przypadających na jej największą aktywność twórczą, malowała w plenerze. Często widywano ją przy trasie W-Z, na Starówce, w Łazienkach Królewskich… Była wówczas starszą panią. Zresztą, Łucja Mickiewicz i Halina Walicka – kolejne bohaterki wystawy – także dość późno zaczęły swoją karierę artystyczną.  

- Były wówczas na emeryturze. Działania artystyczne były formą kompensacji, po bardzo intensywnej karierze zawodowej – tłumaczyła kuratorka wystawy. – Na przykład Halina Walicka była pielęgniarką, bardzo zaangażowaną. Gdy przeszła na emeryturę, czuła się niepotrzebna. Jej córka, która była psychologiem, doradziła jej taką formę terapii, która później stała się pasją Walickiej.

Samo pojęcie „sztuka naiwna” jest niezwykle pojemne. Udowadnia to różnorodność stylistyczna prac czterech artystek prezentowanych na wystawie „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Niewątpliwie na ten stan rzeczy miały wpływ także bogate życiorysy „malarek warszawskich” – przeżyły wojny, migracje – ich niezwykłe, często trudne, biografie także przewijają się przez ekspozycję.  

Ekspozycję „Malarski warszawskie…” w warszawskim Muzeum Etnograficznym oglądać możemy do marca 2023 r. Z kolei już w najbliższą niedzielę – 11.12 – w odbędzie się oprowadzanie po wystawie w PJM. Zapraszamy!

 

plakat wystawy "Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną" w PME plakat wystawy "Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną" w PME

Ponadto w folkowym Poranku:

  • 7.50 W Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach trwa II Konwent Edukatorów i Animatorów Muzyki i Tańca Tradycyjnego – Uniwersytet Wzajemny. To element programu edukacyjnego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz Forum Muzyki Tradycyjnej - „Cech Muzyki Tradycyjnej”. W latach 2019-2020 odbyły się wizyty studyjne do 30 ośrodków edukacji w dziedzinie muzyki tradycyjnej w Polsce. Uniwersytet Wzajemny ma wzmocnić proces sieciowania Ognisk Muzyki Tradycyjnej, które powstały w pierwszej edycji programu, z innymi inicjatywami w dziedzinie edukacji i animacji muzyki oraz tańca tradycyjnego.
Posłuchaj
07:56 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_12_03-07-47-35.mp3 II Konwent Edukatorów i Animatorów Muzyki i Tańca Tradycyjnego – Uniwersytet Wzajemny (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

  • 8.10 2 grudnia Radiowe Centrum Kultury Ludowej zostało uhonorowane nagrodą „Kłosy Niepodległej RP – Tym co Żywią i Bronią”. Wyróżnienie zostało przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za: "szczególne zasługi w utrwalaniu narodowego dziedzictwa polskiej wsi". Nagrodę wręczono podczas konferencji Czterdziestolecia Duszpasterstwa Rolników w Narodowym Instytucie Kultury I Dziedzictwa Wsi.
Posłuchaj
06:25 Nagroda Ministra Rolnictwa dla RCKL Kłosy niepodległej RP Nagroda „Kłosy Niepodległej RP – Tym co Żywią i Bronią” dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej

 

  • 8.35 Rozmowa z Agnieszką Kiersnowską z działu etnografii na temat XLI Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego organizowanego przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.
Posłuchaj
07:07 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_12_03-08-41-12.mp3 XLI Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

  • 8.50 Cykl „To było tak...” – Gadkę kurpiowską o dziewiętnastowiecznych powstańcach opowiedziała Waleria Żarnoch

  • 9.10 Ifi Ude zaprosiła Słuchaczy na Ludevo Tour 2022, które rusza już w piątek!
Posłuchaj
07:21 PORANEK DWÓJKI Dwojka 2022_12_03-09-15-46.mp3 Ifi Ude zaprasza na Ludevo Tour 2022 (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

Słuchaliśmy:

7.09 Carl Philipp Emanuel Bach Solo G-dur, Wq. 139, II. Allegro Anais Gaudemard (4:12)

7.15 Kapela ze Wsi Warszawa Oracja do wody (4:15)

7.26 Ballaké Sissoko, Piers Faccini Kadidja (4:11)

7.32 Jean-Philippe Rameau Les tendres plaintes Vikingur Olafsson (2:35)

7.37 Wernyhora Żurba (2:13)

7.45 Hanns Eisler Es geht ein dunkle Wolk herein Dorothee Mields Lautten Compagney (2:32)

7.55 Lautari Oberek in G (5:28)

8.02 J.S.Bach, transkr. Gyorgy Kurtag, Sonata triowa nr 1 Es-dur BWV 525 cz I wyk. Vikingur Olafsson (2:24) 

8.08 Adam Strug Gwiazdo morza (4:29)

8.18 Janusz Prusinowski Trio Mazurek Powiślak (5:29 fragment) 

8.27 Antonio Vivaldi, Eldbjorg Hemsing Winter Meditation, Eldbjorg Hemsing, Hestia String Quartet (2:48)

8:33 Kapela ze Wsi Warszawa Rzeceńka (7:05)

8.46 Philip Glass Orphée’s Bedroom Sergio Sorrentino (1:31)

8.55 Baden Powell Invencao Em 7 ½ (5:11)

9.08 Nick Drake From the morning (5:03)

9.23 Ifi Ude Pod sosną (6:55)

9.38 Josephine A Little Unsteady (1:17)

9.48 Hazel Dickens, Alice Gerrard The One I Love Is Gone (3:09)

9.52 Mamadou Diabate Diayeh Bana (6:11)

***

Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (3.12) od godz. 7.00 rano zaprasza Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Aleksander Jackowski, piewca prostego piękna

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 09:00
Przed Państwem ostatni odcinek audycji z cyklu "Wielcy naiwni". Aleksander Jackowski, etnograf i badacz sztuki ludowej, który przybliżał postaci wiejskich artystów, sam opowiada o swoich etnograficznych i etnologicznych zainteresowaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etnografki, antropolożki, profesorki. Polki na katedrze

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 21:00
Mają często zaskakujące życiorysy. Pokazują, że w czasach, w których kobiety miały ograniczone możliwości samostanowienia i własnego rozwoju potrafiły one odegrać znaczące role.
rozwiń zwiń