ZOBACZ WIDEO
[YT Dwójki]
Kolędy śpiewane od zawsze
Alicja Majewska przyznała, że co roku jest zwolniona z przedświątecznych obowiązków domowych przez rodzinę. - To mój przywilej od wielu lat, za to od dziesięcioleci kolęduję. Wigilia zawsze była w moim domu, siostra i bratowa przywoziły karpie i indyki, to były tłumy ludzi. Ja organizowałam napitki i u córki sąsiadki zamawiałam bezowy tort, ta tradycja z nami pozostaje. Święta dzielę na rodzinę siostry w Piasecznie i brata we Wrocławiu - mówiła.
"Gwiazdo świeć, kolędo leć"
Alicja Majewska wspominała koncert i płytę "Gwiazdo świeć, kolędo leć", nagraną wspólnie z Haliną Frąckowiak, Włodzimierzem Korczem i Andrzejem Zauchą. - To nagranie pochodzi z 8 października 1991 roku, to był ostatni koncert Andrzeja Zauchy, dwa dni później zginął tragicznie. Program był złożony z kolęd tradycyjnych i nowych, napisanych przez znakomitych autorów, m.in. Wojciecha Kejnego - powiedziała.
Czytaj też:
Alicja Majewska, Łucja Prus i Jerzy Połomski
Opowiedziała historię tego wyjątkowego koncertu. - Matką chrzestną wydarzenia była Irena Dziedzic. Był to rok 1987, otrzymałam propozycję wzięcia udziału w telewizyjnym programie noworocznym, ale chciałam odmówić. Zaproszeni zostali również Łucja Prus i Jerzy Połomski. Włodzimierz Korcz przygotował z nami dwie kolędy, "Dzisiaj w Betlejem" i "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Ja miałam już doświadczenie w śpiewaniu na głosy, Łucja i Jerzy byli solistami, zajęło nam to sporo czasu, oboje byli tym zafascynowani. To poszło w Polskę i zrobiło kolosalne wrażenie, rok później powstał kolejny program telewizyjny, a potem następne i ukazała się płyta - mówiła.
"Wesoła nowina" wesoło zaśpiewana
Przypomniała, że aranżacji kolęd Włodzimierzowi Korczowi gratulował Jan Weber. - To były aranżacje "po bożemu", ale z duchem kolęd, bo to melodie oparte na motywach ludowych: mazurki, oberki, polonezy. W tym duchu je śpiewamy. Jak "Wesoła nowina", to wesoła - stwierdziła z przekonaniem. - Po kilku latach śpiewania kolęd tradycyjnych Włodzimierz Korcz zwrócił się do Ernesta Brylla, Wojciecha Kejnego, Magdy Czapińskiej i Wojciecha Młynarskiego z prośbą o napisanie pastorałek. Teksty powstały w dwa, trzy dni, a do nagrania kompozytor zaprosił Halinę Frąckowiak i Andrzeja Zauchę - powiedziała Alicja Majewska.
Legenda polskiej estrady
Alicja Majewska od lat określana jest mianem legendy polskiej estrady. Na muzycznej scenie zadebiutowała już w 1968 roku, natomiast później była solistką zespołu Partita i występowała w warszawskim Teatrze na Targówku. W kolejnych latach zdobyła m.in. nagrodę główną na XIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Grand Prix na festiwalu w Rostocku, została uhonorowana na festiwalu w Hawanie, otrzymała Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Honorowy Złoty Mikrofon.
57:08 2022_12_24 12_00_08_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Wigilijne spotkanie z Alicją Majewską (Mazurek słucha/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Mazurek słucha
Prowadził: Robert Mazurek
Gość: Alicja Majewska (wokalistka)
Data emisji: 24.12.2022
Godzina emisji: 12.00
mo/kor