Muzeum Narodowe i Muzeum Historii Polski łączą siły
Od 29 września w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wyczekiwaną od kilku miesięcy wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót". Ekspozycję przygotowało Muzeum Historii Polski.
- Pracowaliśmy nad tą wystawą wspólnymi siłami. Prezentowana jest ona w Muzeum Narodowym w Warszawie przede wszystkim z tego prostego powodu, że ta docelowa, stała siedziba Muzeum Historii Polski jest wciąż jeszcze w budowie - tłumaczył Konrad Pyzel.
Powrót po 83 latach
Dzieła - siedem panoramicznych obrazów i cztery makaty, powróciły do Polski ze Stanów Zjednoczonych po 83 latach. Nie było to możliwe w 1940 roku po zakończeniu Wystawy Światowej w Nowym Jorku, gdzie wcześniej były prezentowane. Polska była wówczas pod okupacją niemiecką i sowiecką. Później - jak relacjonują organizatorzy wystawy - przez lata obrazy zdobiły bibliotekę amerykańskiego Le Moyne College. Skomplikowana sytuacja prawna utrudniała negocjacje władz polskich z przedstawicielami uczelni w sprawie zwrotu tych dzieł. Przełom nastąpił w maju 2022.
Z inspiracji historią Polski
Obrazy przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski zostały stworzone przez członków wyjątkowej grupy malarskiej - Bractwa św. Łukasza. Dzieła ukazują najbardziej chwalebne momenty w dziejach polskiej państwowości: począwszy od spotkania Bolesława Chrobrego i cesarza Ottona u grobu św. Wojciecha (1000 r.), przez zawarcie Unii Lubelskiej (1569 r.), skończywszy na uchwaleniu Konstytucji 3 maja (1791 r.).
Makaty - według projektu Mieczysława Szymańskiego - opiewają natomiast króla Jana III Sobieskiego: jego sukcesy militarne i potęgę ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
- Łukaszowcy, szczególnie w latach 20., byli trochę w kontrze do nurtów bardziej awangardowych. Byli pod ogromnym wpływem swojego mistrza, prof. ASP Tadeusza Pruszkowskiego, który wierzył mocno w sztukę utylitarną, czyli taką, która powinna służyć społeczeństwu. W jednym ze swoich tekstów napisał, że obywatel powinien spotykać się ze sztuką wszędzie: w urzędzie, przychodni, koszarach, a nawet w szalecie publicznym - przypomniał kurator.
13:14 Wybieram Dwójkę 29.09.2022 pyzel.mp3 Kurator Konrad Pyzel o wystawie "Łukaszowcy. Wielki powrót" (Wybieram Dwójkę)
Wystawę "Łukaszowcy. Wielki powrót" będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 23 października br.
Plakat wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót"
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Konrad Pyzel (Muzeum Historii Polski, współkurator wystawy "Łukaszowcy. Wielki powrót")
Data emisji: 29.09.2022
Godzina emisji: 16.30
pg/kor