- Gościem czwartkowej audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" była Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka, autorka tekstów, a także altowiolinistka i kameralistka.
- Rozmawialiśmy o reżyserowanym przez nią pokazie dramatu Bogusława Schaeffera "Sen i nie", który odbędzie się 27 listopada w Instytucie Teatralnym w Warszawie.
- Forma sztuki oparta jest na konstrukcji koncertu instrumentalnego i podobnie jak on składa się z trzech części o zróżnicowanym charakterze.
Sztuka teatralna jak koncert instrumentalny
Sztuka "Sen i nie" napisana została - jak zaznaczył sam autor, Bogusław Schaeffer - w formie koncertu instrumentalnego.
- Autor we wstępie pisze, że sztuka powstała pod urokiem formy koncertu instrumentalnego i ona się składa z trzech części, tak jak koncert - mówiła Magdalena Małecka-Wippich. - Mamy pierwszą, główną część, drugą, która zwyczajowo jest taką wolniejszą częścią, więc akurat jeśli chodzi o tytułowy "Sen i nie", to tam będzie więcej snu. I część trzecia także - a każda z tych poszczególnych części składa się z takich pomniejszych części - w której Schaeffer z upodobaniem stosuje język włoski, tak jak stosowane jest to w partyturze.
Mentor, który burzy porządek
Dramat utrzymany jest w konwencji teatru absurdu, zarysowana jest w nim jednak pewna fabuła.
- Mamy rodzinę, czyli kwadrat idealny, można by powiedzieć, że to taki kwartet smyczkowy, do którego wkracza w pewnym momencie tajemnicza postać - jest nią Mentor. Rodzina, z którą się stykamy, jest niezwykle oczytana i rozmawia dużo o literaturze, natomiast Mentor, który wkroczy do tej rodziny, stopniowo ten porządek zburzy. Czym to się skończy? Nie będę zdradzać, ale jest to taka właśnie opowieść - mówiła Magdalena Małecka-Wippich.
Czytaj także:
Czytanie performatywne - namiastka spektaklu
Spektakl będzie miał charakter performatywny, a reżyserskiemu odczytaniu tekstu będzie towarzyszyć specjalna oprawa multimedialna, muzyczna i scenograficzna.
- Aktorzy po prostu ten tekst czytają, czyli nie mówią go z pamięci, natomiast takie czytanie performatywne polega na tym, że mamy już tak naprawdę do czynienia z zarysem spektaklu. Mamy tutaj scenografię już zaaranżowaną, mamy pewną oprawę muzyczną, mamy już pewną interpretację zaproponowaną, więc można zobaczyć taki zaczyn spektaklu, można zobaczyć, w jaką stronę taki spektakl mógłby pójść - wyjaśnia nasz gość.
Czytanie performatywne sztuki "Sen i nie" Bogusława Schaeffera będzie miało miejsce 27 listopada o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Wstęp jest bezpłatny.
Bogusław Schaeffer - awangardzista w muzyce i dramatopisarstwie
Bogusław Schaeffer urodził się 6 czerwca 1929 roku we Lwowie. W jego życiu muzyka na trwałe splotła się z literaturą. Był kompozytorem, muzykologiem, dramaturgiem i pedagogiem, a jego dzieła - zarówno muzyczne, jak i dramatyczne oraz graficzne - należą do awangardy tych gatunków. Zmarł 1 lipca 2019 roku w Salzburgu, gdzie przez lata był wykładowcą.
11:25 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2023_11_23-16-31-14.mp3 "Sen i nie" Bogusława Schaeffera. Dramat o formie koncertu w Instytucie Teatralnym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Magdalena Małecka-Wippich (reżyserka, autorka tekstów, a także altowiolinistka i kameralistka)
Data emisji: 23.11.2023
Godzina emisji: 16.30
mgc/kc