"Pejzaże 1863". Bartek Wąsik: partytura na ten koncert liczy 200 stron

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2023 11:58
W Muzeum Historii Polski odbędzie się w piątek (15.12) koncert muzyki filmowej "Pejzaże 1863". - Mam przyjemność zaaranżować zupełnie na nowo kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Dudusia Matuszkiewicza czy Waldemara Kazaneckiego. Wczoraj policzyłem, że partytura na ten koncert wynosi około dwustu stron. Tak że jest co grać, jest czego słuchać - mówił w Dwójce Bartek Wąsik.
Bartek Wąsik zaprasza na koncert z muzyką z najpiękniejszych polskich filmów poruszających temat Powstania Styczniowego 1863
Bartek Wąsik zaprasza na koncert z muzyką z najpiękniejszych polskich filmów poruszających temat Powstania Styczniowego 1863Foto: Tomasz Gzell/PAP
  • Koncert muzyki filmowej "Pejzaże 1863" zaplanowano na piątek, 15 grudnia, w nowo powstałej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli.
  • Podczas wydarzenia usłyszeć będzie można muzykę z najpiękniejszych polskich filmów poruszających temat powstania styczniowego.
  • Na scenie wystąpią Bartek Wąsik, Royal String Quartet oraz Dorota Miśkiewicz. Patronem medialnym koncertu jest Polskie Radio. 

"Pejzaże 1863. Koncert muzyki filmowej" organizowany jest w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego.

Bartek Wąsik zaskoczony propozycją

- Nie spodziewałem się, że ktoś kiedyś w ogóle poprosi mnie, żeby sięgnąć po tematy, które kręcą się wokół powstania styczniowego. Dawne to czasy. Jednocześnie w kinematografii polskiej powstały filmy, które można powiedzieć dzisiaj, że są już właściwie kultowe. A już z całą pewnością można tak powiedzieć o niektórych scenach czy kwestiach wypowiadanych przez bohaterów w tych filmach - przekonywał Bartek Wąsik.

Kurylewicz, Kazanecki i inni

W czasie koncertu "Pejzaże 1863" usłyszymy między innymi, w jego autorskich aranżacjach i opracowaniach, przejmującą, przepełnioną tęsknotą i nostalgią muzykę Andrzeja Kurylewicza z "Nad Niemnem", jak również melodie znane z "Wiernej rzeki" skomponowane przez słynnego Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, a także legendarny "Walc Barbary" z "Nocy i dni", który rozbrzmiewa na ekranie po ślubie Barbary i Bogumiła. Kompozycja Waldemara Kazaneckiego przetrwała próbę czasu, stając się klasykiem polskiej kinematografii.

- Moja wersja utworu w swojej początkowej fazie jest walcem na cztery czwarte, a nie na trzy czwarte. W dalszej części staje się jednak jasne, dlaczego akurat tak zrobiłem - zdradził Bartek Wąsik.


Posłuchaj
12:24 Poranek Dwójki wąsik 14.12.2023.mp3 Bartek Wąsik o koncercie muzyki filmowej "Pejzaże 1863" w Muzeum Historii Polski (Poranek Dwójki) 

W sali koncertowej Muzeum Historii Polski pianiście i aranżerowi będzie towarzyszyć m.in. Royal String Quartet. - Niesamowite, że znowu wróciłem do współpracy ze swoim ukochanym kwartetem smyczkowym, z którym przeżyłem bardzo dużo koncertów, bardzo wiele wspaniałych projektów - podkreślał gość "Poranka Dwójki".

W ramach koncertu "Pejzaże 1863" pojawią się również tematy muzyczne z filmów: "Desperacja" i "Rok 1863". Grono wykonawców uzupełnia wokalistka Dorota Miśkiewicz. Początek koncertu pod patronatem Polskiego Radia w piątek (15.12) o godz. 19.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartek Wąsik (pianista, aranżer)

Data emisji: 14.12.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Muzeum Historii Polski otwarte. Pierwsza wystawa to "Wielkie i małe historie"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 18:00
- Nasza historia składa się z wielu małych osobistych historii, naszych historii, które możemy opowiedzieć i nasze świadectwa będą częścią tej wielkiej historii, historii Polski, a czasami naszego regionu, naszej miejscowości, naszej społeczności lokalnej, naszej rodziny. I to wszystko jest ważne, bo my jesteśmy uczestnikami, my tworzymy historię - mówiła w Dwójce dr Monika Matwiejczuk, współkuratorka wystawy "Wielkie i małe historie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 12:00
- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń