Aldona Machnowska-Góra: zespół powinien być dostosowany do działań teatru

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2024 10:00
- Wiele lat pracowałam w teatrze, inaczej patrzę na manifestacje, gorące opinie, które aktorki i aktorzy, również dyrektorzy, prezentują. Od lat w konkursach dopuszczamy doświadczenie reżyserskie jako spełniające wymogi zarządzania zespołem, chodzi o takie pięcioletnie doświadczenie. W tej kadencji w połowie warszawskich teatrów odbyły się konkursy i były one udane - mówiła w Dwójce Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna między innymi za opracowywanie projektów i założeń polityki kulturalnej stolicy.
Teatr Dramatyczny w Warszawie
Teatr Dramatyczny w WarszawieFoto: Shutterstock.com/Lukasz Stefanski
  • Gościem "Poranka Dwójki" była Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna między innymi za opracowywanie projektów i założeń polityki kulturalnej stolicy.
  • W kontekście głośnego sporu toczącego się wokół Teatru Dramatycznego rozmawialiśmy na temat polityki miasta wobec instytucji kultury.

Trudna sytuacja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Aldona Machnowska-Góra mówiła w Dwójce o sytuacji po odwołaniu Moniki Strzępki z funkcji dyrektora Teatru Dramatycznego w Warszawie. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę z trudności sytuacji. Na spotkaniu z prezydentem Rafałem Trzaskowskim i związkami zawodowymi, przedstawicielami różnych grup z teatrów warszawskich, aktorskich, technicznych i organizacyjnych rozmawialiśmy o sprawie Teatru Dramatycznego. To była próba diagnozy i odpowiedzi na pytanie, co można było zrobić inaczej - powiedziała.

- Monika Strzępka wygrała konkurs bardzo dobrym programem, pod względem artystycznym, ale również sposobu zarządzania, restrukturyzacji. To było przekonujące - mówiła.

Czytaj też:

Doświadczenie reżyserskie jako spełniające wymogi zarządzania zespołem

Paweł Siwek spytał, czy tej katastrofy można było uniknąć. - Wiele lat pracowałam w teatrze, inaczej patrzę na manifestacje, gorące opinie, które aktorki i aktorzy, również dyrektorzy, prezentują. Od lat w konkursach dopuszczamy doświadczenie reżyserskie jako spełniające wymogi zarządzania zespołem, chodzi o takie pięcioletnie doświadczenie. Bierzemy pod uwagę również taką pracę w organizacji pozarządowej, działalności gospodarczej. Aby nie było sytuacji, że tylko dyrektor może zostać dyrektorem. W tej kadencji w połowie warszawskich teatrów odbyły się konkursy i były one udane. Mamy reżyserów, którzy są dyrektorami teatrów. Popełniliśmy błąd, ale pamiętajmy, że to był bardzo dobry sezon Teatru Dramatycznego ze świetną frekwencją. Dobrze się zapowiadało i miało szansę się udać - podkreśliła.

Jaki jest pomysł na funkcjonowanie Teatru Dramatycznego?

Jakie wnioski zostaną wyciągnięte, jak będzie przeprowadzony nowy konkurs? Czy wrócą zwolnieni aktorzy? Jaki jest pomysł na funkcjonowanie Teatru Dramatycznego? - Obecnie jesteśmy w trybie ratunkowym, chcemy zachować repertuar do końca tego sezonu, będą dotrzymana różne zobowiązania. Będą realizowane Warszawskie Spotkania Teatralne, jest kurator, który prowadził te działania już wcześniej - powiedziała Aldona Machnowska-Góra.

- W lutym chcemy ogłosić konkurs, przed końcem tego sezonu. Idealnie byłoby w maju znać kolejnego dyrektora, aby przed nowym sezonem ta osoba miała kilka miesięcy na zapoznanie się z instytucją - zapowiedziała.


Posłuchaj
21:14 2024_01_16 09_29_30_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Aldona Machnowska-Góra: zespół powinien być dostosowany do działań teatru (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aldona Machnowska-Góra (zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna między innymi za opracowywanie projektów i założeń polityki kulturalnej stolicy)

Data emisji: 16.01.2024

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Muzeów. "Najważniejsza jest pasja"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 09:30
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. W to święto, zwane także Dniem Muzealnika, rozmawiamy z naszymi Trójkowymi sąsiadami z Łazienek Królewskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melt Museum w Warszawie - pierwsze w Polsce centrum sztuki immersyjnej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 18:00
- Immersja to rodzaj zatopienia się w jakimś doświadczeniu. Sztuka imersyjna polega na tym, że dzieła działają w taki sposób, że możemy w nie wejść, możemy na nie wpływać, one na nas mogą reagować - wyjaśniał w Dwójce Kuba Matyka, jeden z założycieli Melt Museum w Warszawie.
rozwiń zwiń