Rafał Zawierucha: tantiemy za reemisję to część wynagrodzenia aktora [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 17:04
- Skoro działa to w kinach, jest to wpisane w ustawie i mamy zapewnione, że każdy aktor, nieważne czy gra główną rolę, czy pojawi się na sekundę na ekranie, ma płacone tantiemy od każdego wyświetlenia, to czemu nie może być podobnie przy reemisji w telewizjach kablowych i satelitarnych - mówił w Dwójce Rafał Zawierucha.

ZOBACZ WIDEO:

  • Związek Artystów Scen Polskich apeluje do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisanie tantiem za reemisję dla aktorów do nowelizacji Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
  • O postulatach artystów opowiadali w "Poranku Dwójki" prezes ZASP Krzysztof Szuster i aktor Rafał Zawierucha.

Aktorzy apelują do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o sprawiedliwy podział zysków z reemisji programów, filmów czy audycji i wpisanie do nowelizacji Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych tantiem za reemisję.

Tantiemy za reemisję - aktorzy apelują, by ich zauważyć

Na początku marca środowisko filmowców przekonało resort kultury do swoich racji w sprawie innych tantiem - z internetu. Tamten protest zakończył się deklaracją MKiDN, że unijna dyrektywa dotycząca wspomnianych tantiem zostanie wreszcie implementowana do polskich przepisów.

- Wspaniale, że ministerstwo zauważyło problem i dostosowało się w pewnej części do dyrektyw unijnych. Niemniej jednak aktorzy nadal pozostali niedostrzeżeni. My również wyszliśmy na ulice w pokojowym proteście, ale raczej chodziło o to, żeby nas zauważono. Nie blokowaliśmy ulic ani przejść granicznych, po prostu wyszliśmy, żeby zwrócić uwagę na ten problem - tłumaczył Krzysztof Szuster, prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Chodzi o 1 procent z zysków z reemisji

Jak przekonuje gość Dwójki, w przygotowywanej nowelizacji Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pominięto jedną z najistotniejszych dla aktorów spraw, czyli należność za reemitowanie przez telewizje kablowe i platformy satelitarne.

- Dziwnym zbiegiem okoliczności te dwie jednostki nie zostały wpisane do ustawy. To znaczy telewizje płacą uczciwie aktorom, reżyserom, scenarzystom itd. Natomiast płatne telewizje kablowe i satelitarne nie płacą ani grosza. A zarabiają na tym w ciągu roku, według ogólnie dostępnych danych, ok. 30 mld zł. My prosimy zaledwie o 1 procent z tej kwoty - podkreślał szef ZASP.


Posłuchaj
16:20 Poranek Dwójki tantiemy 18.03.2024.mp3 Prezes ZASP Krzysztof Szuster i aktor Rafał Zawierucha o apelu ws. tantiem z reemisji (Poranek Dwojki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Krzysztof Szuster (prezes ZASP), Rafał Zawierucha (aktor)

Data emisji: 18.03.2024

Godz. emisji: 8.30

pg/wmkor

Czytaj także

Filmowcy apelują do ministra kultury ws. tantiem z internetu. "To nie podatek, to wynagrodzenie dla autorów"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 17:00
- To nie jest jakiś podatek, który ma być nałożony na obywateli, to nie są pieniądze, które ludzie muszą wyciągnąć z kieszeni. To od dawna funkcjonuje w telewizji i kinie, ale teraz największa potęga to platformy streamingowe, które nie płacą tantiem. Do dziś nie uzyskaliśmy odpowiedzi od decydentów, dlaczego to nie działa w naszym kraju - mówił w Dwójce aktor Mateusz Banasiuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tantiemy z internetu dla filmowców. "To dopiero pierwszy krok"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 17:08
- Minister powiedział, że to zostanie wpisane do ustawy. Mamy więc deklarację, ale przed nami jeszcze bardzo długi proces legislacyjny. Wiele zależy od tego, co się wydarzy przez najbliższe tygodnie - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka Katarzyna Warzecha o niedawnych ustaleniach z ministrem kultury ws. tantiem z internetu.
rozwiń zwiń