- Na terenie warszawskiej Cytadeli po kilkunastu latach starań otwarto dziś (28 września) Muzeum Historii Polski.
- Wystawa otwarcia nosi tytuł "Wielkie i małe historie" i można na niej obejrzeć 500 obiektów powstałych na przestrzeni wszystkich wieków tworzących historię naszego kraju.
- Dwie trzecie zbiorów Muzeum Historii Polski pochodzi z darów.
Otwarcie Muzeum Historii Polski
Po 17 latach przygotowań w Warszawie swoją działalność zainaugurowało dziś (28.09.) Muzeum Historii Polski. Na wystawę stałą trzeba jeszcze poczekać, goście mogą jednak obejrzeć wystawę czasową zatytułowaną "Wielkie i małe historie".
- Wystawa tak naprawdę jest o tym, jak przez 17 lat istnienia muzeum budowało kolekcję, to znaczy w jaki sposób dziś muzeum, które powstaje, tę kolekcję może budować. Pokazujemy, że są różne drogi, różne pomysły na to. Z jednej strony pokazujemy wielość, ale też bogactwo i różnorodność naszej kolekcji.
Czytaj także: Robert Kostro: Muzeum Historii Polski zaprasza na wielkie otwarcie nowej siedziby
Od średniowiecza po współczesność
Na wystawie można obejrzeć obiekty powstałe na przestrzeni całej historii naszego państwa - od średniowiecznej monety, po przedmioty związane z epidemią COVID19 czy trwającą wojną na Ukrainie.
Jak podkreśla dr Monika Matwiejczuk, jest to wystawa "obiektowa", skupiająca się na przedmiotach i ich historii. Składa się na nią około 500 artefaktów, spośród których kuratorzy wybrali 41 najciekawszych. - I opowiadamy ich historie, to znaczy na wystawie będzie do wzięcia książeczka, w której staramy się przybliżyć te 41 obiektów, pokazać ich kontekst, pokazać jakąś ciekawą stronę, ciekawą historię związaną z tymi przedmiotami, bo wiadomo, że nie opowiemy historii pięciuset obiektów - wyjaśnia.
28 września 2023 w nowym gmachu Muzeum Historii Polski odbędzie się koncert z okazji otwarcia siedziby Muzeum na warszawskiej Cytadeli:
Zbiory złożone w większości z darów
Jak dodaje, przedmioty gromadzone przez Muzeum Historii Polski są niezwykle różnorodne. - Od pamiątek historycznych, dokumentów archiwalnych, poprzez numizmatykę, militaria, obrazy, rzeźby, plakaty, grafiki, rzemiosło artystyczne, ale też przedmioty życia codziennego. W związku z tym każdy z tych przedmiotów ma swoją historię, może ją mieć poprzez osobę darczyńcy, która ten przedmiot podarowała. Nasze zbiory w dwóch trzecich składają się z darów - przyznaje dr Monika Matwiejczuk. - W związku z tym często bywa tak, że tym obiektom historie rodzinne, lokalne albo nawet takie zupełnie poważne - wyjaśnia.
Koncert otwarcia Muzeum Historii Polski - transmisja
Z okazji otwarcia Muzeum Historii Polski już dziś (28.09) odbywa się uroczysty koncert transmitowany w radiowej Dwójce. W części pierwszej nadzwyczajne wykonanie Polskiego Requiem Krzysztofa Pendereckiego przez Chór Filharmonii Krakowskiej i Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa pod dyrekcją Kirilla Karabitsa. Następnie usłyszymy muzykę Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistów Janusza Olejniczaka i Tomasza Rittera. Transmisja w radiowej Dwójce. Początek o godz. 19.00. Posłuchaj TUTAJ.
06:02 Dwojka_Wybieram_Dwojke_Muzeum_2023_09_28-16-14-36.mp3 Muzeum Historii Polski otwarte. Pierwsza wystawa to "Wielkie i małe historie" (Wybieram Dwójkę)
Warszawa 28.09.2023 Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Polski
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Rozmawiał: Karol Furtak
Gość: dr Monika Matwiejczuk (współkuratorka wystawy "Wielkie i małe historie")
Data emisji: 27.09.2023
Godzina emisji: 16.30
mgc