"Tokito: 540 dni podróży kulinarnego indywidualisty". Film o tradycji przedmieść Tokio

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 13:55
Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie miała miejsce premiera filmu "Tokito: 540 dni podróży kulinarnego indywidualisty". Twórcy filmu opowiedzieli w Dwójce o swoich motywacjach i zamiarach związanych z otwarciem restauracji na przedmieściach Tokio.
Szef kuchni przekształca zabytkową japońską restaurację w nowatorskie doświadczenie kulinarne w tokijskiej oberży
Szef kuchni przekształca zabytkową japońską restaurację w nowatorskie doświadczenie kulinarne w tokijskiej oberżyFoto: Shutterstock/Elen Marlen

Film "Tokito: 540 dni podróży kulinarnego indywidualisty" to historia podróży niezależnego szefa kuchni Yoshinoriego Ishiiego, wyróżnionego gwiazdką Michelin, który wraz ze swoim zespołem przekształca zabytkową japońską restaurację w nowatorskie doświadczenie kulinarne w tokijskiej oberży. Film ukazuje jego nieustanne poszukiwania wyjątkowych składników, zmagania z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju oraz osobiste dylematy twórcze, które nabierają nowego znaczenia w obliczu nieoczekiwanych zmian.


Posłuchaj
05:22 _PR2 (mp3) 2024_10_15-08-14-02.mp3 Yoshinori Ishi o swoim projekcie na przedmieściach Tokio (Poranek Dwójki)

Poprzez piękne kadry i opowieść o cyklu życia "Tokito" splata wątki dziedzictwa kulturowego, współczesnej gastronomii oraz głębokich związków natury i ludzkiego losu. 

Motywacja

Yoshinori Ishi podkreślił, że jego motywacją było pokazanie mieszkańcom tokijskich przedmieść, że ich historia jest ważna i bogata. Zdecydował się to zaprezentować poprzez kuchnię. - Zbudowaliśmy nową restaurację na przedmieściach Tokio. To około godziny drogi od centrum stolicy. Mieszkańcy tych przedmieść są nieco pozbawieni dawniejszych tradycji. Tym samym mogłoby się wydawać, że nie są częścią historii Japonii - opowiedział.

Czytaj także:

- Gdy tylko powróciłem do Japonii i udałem się tam, uświadomiłem sobie, że mają swoją historię, która rozpoczyna się mniej więcej w czasie II wojny światowej. Mają coś, co mogę odnaleźć, ale sami nie uznają tego za coś wyjątkowego. Próbuję im to przedstawić przez kuchnię - podkreślił Yoshinori Ishi.

***

Rozmawiał: Jan Kanty Zienko

Data emisji: 15.10.2024

Godzina emisji: 8.15

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

dz/pg/kmp

Czytaj także

"Prawda czasu, prawda ekranu", czyli gdzie kończy się skrót, a zaczyna fałsz w kinie historycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 09:58
- Zauważyłem, że tekstów o tym, co jest prawdą, a co fikcją w filmach i w serialach historycznych, jest sporo, ale nie zawsze są one rzetelnie przygotowane. Pomyślałem, że jest przecież tylu wspaniałych ekspertów, którzy mogliby nauczyć nas czegoś o historii właśnie przez ten pryzmat - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, autor "Prawdy czasu, prawdy ekranu", nominowanej do nagrody Podcast Roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40. Warszawski Festiwal Filmowy. "Więcej fokusu na młodość"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 11:58
W tym roku startuje jubileuszowy 40. Warszawski Festiwal Filmowy. W programie znalazły się filmy z 55 państw, w tym wiele światowych premier, a także warsztaty, prelekcje i projekcje filmów dla dzieci. - W tym roku otwieramy się na tematy i filmy ludzi młodych - zapowiedział dyrektor artystyczny wydarzenia Gustaw Kolanowski.
rozwiń zwiń