Tatiana Țîbuleac - doceniona w Polsce ambasadorka literatury mołdawskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2024 11:20
Karierę rozpoczęła jako dziennikarka. Pracowała w mediach drukowanych oraz jako reporterka i prezenterka wiadomości. Pisarsko zadebiutowała w 2014 roku. Tatiana Țîbuleac jest wielokrotnie nagradzaną mołdawsko-rumuńską autorką książek, doskonale znanych polskim czytelnikom. To oni wyróżnili pisarkę Nagrodą im. Natalii Gorbaniewskiej. 
Szklany ogród Tatiany buleac to pełna emocji, uczuć i przeżyć opowieść o dojrzewaniu w Mołdawii w okresie transformacji ustrojowej. Za swoją książkę pisarka została wyróżniona przez polskich czytelników
"Szklany ogród" Tatiany Țîbuleac to pełna emocji, uczuć i przeżyć opowieść o dojrzewaniu w Mołdawii w okresie transformacji ustrojowej. Za swoją książkę pisarka została wyróżniona przez polskich czytelników Foto: materiały prom.

Tatiana Țîbuleac porzuciła dziennikarstwo, przeprowadziła się do Paryża i skoncentrowała na życiu rodzinnym i na pisaniu. Zadebiutowała kolekcją 50 opowiadań, dotyczących doświadczenia migracyjnego. Początkowo publikowała w mediach społecznościowych. Dwie kolejne powieści jej autorstwa zostały dosłownie obsypane nagrodami, a książki przetłumaczono na 14 języków. 

Posłuchaj
15:06 Poranek Dwójki 2024_10_24-08-35-08.mp3 Doceniona w Polsce ambasadorka literatury mołdawskiej. Spotkanie z Tatianą Țîbuleac (Poranek Dwójki)

 

Wyróżniona przez polskich czytelników 

W tym roku Tatiana Țîbuleac została szczególnie doceniona przez polskich czytelników, którzy przyznali jej swoje wyróżnienie podczas gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Pisarka otrzymała nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej za powieść "Szklany ogród".

- Ta nagroda jest jedną z najważniejszych w tej części świata. Wielkim wyróżnieniem było już wejście do finału - zaznaczyła pisarka w rozmowie dla radiowej Dwójki. - Bardzo wzruszyła mnie nagroda od czytelników. To jedno z najszczerszych wyróżnień. Nie ma dla pisarza nic ważniejszego, niż czytelnicy, którzy sięgają po jego twórczość. Dziękuję za to, że polscy czytelnicy zabrali mnie do swoich domów i byli przychylni dla mojej książki - zaznaczyła Tatiana Țîbuleac. 

Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej

Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawana jest w plebiscycie internetowym przez czytelników. Wyróżnienie upamiętnia zmarłą w 2013 roku rosyjską poetkę i dziennikarkę, pierwszą przewodniczącą jury Angelusa - Natalię Gorbaniewską. W ramach nagrody laureat bądź laureatka otrzymuje zaproszenie do Wrocławia na trzymiesięczne stypendium literackie.

Czytaj także: 

"Szklany ogród" z nagrodą Angelus 

"Szklany ogród" to pełna emocji, uczuć i przeżyć opowieść o dojrzewaniu w trudnych czasach transformacji ustrojowej. Z perspektywy nastolatki, pełnej ostrożnej nadziei, poznajemy Mołdawię w okresie schyłku imperium sowieckiego i w początkowych latach transformacji postkomunistycznej. W kraju bohaterki, jak we wszystkich krajach bloku wschodniego, przemiany zachodziły pod znakiem chaosu, niepewności, strachu oraz niespełnionych oczekiwań.

- Dostaję wiele wiadomości od polskich czytelników. Część z nich zaczyna się: "Dokładnie rozumiem, o czym piszesz" albo "Przeżyłem dokładnie coś takiego". Czuję się szczęściarą w Polsce - zaznacza pisarka. 

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest od 19 lat. Jej laureatami są pisarze, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. 

Przypomnijmy, że w tym toku, nagrodę główną otrzymała Monika Helfer, austriacka pisarka, autorka powieści "Hałastra". 

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 24.10.2024

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

zch/am

Czytaj także

Znamienici pisarze, książki i "autentyczność". W Krakowie trwa 16. Festiwal Conrada

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 12:05
Olga Tokarczuk, Sebastian Barry, Lauren Groff, Karl Ove Knausgard, Claudia Pineiro i Eliot Weinberger znaleźli się wśród gości 16. Festiwalu Conrada w Krakowie. Ideą przewodnią wydarzenia w tym roku jest "autentyczność".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Helfer wyróżniona Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 20:30
Autobiograficzny tryptyk rodzinny, w którym autorka przygląda się własnym korzeniom - taka jest powieść "Hałastra". Jej autorka Monika Helfer została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nagrodę otrzymał także tłumacz książki Arkadiusz Żychliński. 
rozwiń zwiń