Muzyczna awangarda na ulicach Lublina. Zbliża się Festiwal KODY

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2024 20:00
Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, którego pierwsza edycja miała miejsce w roku 2009, pozyskał sobie opinie inicjatywy o wielkiej kreatywności. Jego formuła polega na szukaniu wspólnej problematyki i określania podobieństw pomiędzy odległymi zjawiskami kulturowymi zarówno w przestrzeni, czasie jak i w różnych gatunkach muzyki oraz sztuki.
Radical Polish Ansambl
Radical Polish AnsamblFoto: Michał Żołniak

Idea KODÓW to żywe łączenie i przenikanie tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań. W czasie Festiwalu funkcja magiczna muzyki archaicznej spotyka się z estetycznymi utopiami muzyki nowoczesnej. Muzyka dawna zyskuje nieoczekiwane współczesne konteksty, a awangardowi eksperymentatorzy wsłuchują się w głosy przeszłości. Zestawienie estetyki tradycyjnej i współczesnej tworzy nową jakość, gdy funkcja magiczna muzyki archaicznej spotyka się z funkcją estetyczną muzyki nowoczesnej. Występując obok siebie pokazują ich zbliżenie i przenikanie.

Podczas Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY dochodzi do spotkania wybitnych kompozytorów muzyki współczesnej, znakomitych instrumentalistów, radykalnych przedstawicieli awangardowego jazzu z muzykami tradycyjnymi i twórcami rekonstruującymi archaiczne tradycje muzyczne. W trakcie wydarzenia światowe znakomitości spotykają się z artystyczną młodzieżą i leciwymi wiejskimi muzykantami, aby zgodnie poszukiwać nowych muzycznych sensów, razem podejmować artystyczne ryzyko i uczestniczyć w odkrywaniu nowych kontynentów dźwiękowych. W audycji o 9.30 opowie o tym kurator artystyczny wydarzenia Grzegorz Paluch.

- Tu wszystko się łączy. Ja w tym roku odchodzę od jakiegoś konkretnego tematu, jak to było w poprzednich festiwalach, tylko chciałbym, żeby same te kody były tematem także na przyszłość. Jeszcze bardziej chcę podkreślić kwestię czasu, w którym żyjemy - bo to jest tradycja i współczesność. Sprawdzamy, jak to, co dawne, żyje w nas teraz. W programie to wszystko się bardzo przeplata u naszych gości. Oni bawią się z tradycją - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Paluch, zapraszając na koncerty.


Gary Gwadera Gary Gwadera


A wśród nich wielu laureatów Konkursu Muzyki Folkowej na Nowa Tradycja - Festiwal Folkowy Polskiego Radia!
Radical Polish Ansambl
La Tempête pod kierownictwem Simona-Pierre'a Bestiona
Sam Kowalski
Gary Gwadera z premierową suitą pt. „Daleko w Chicago. Suita Footberkowa”
słoweńskie trio Širom z projektem „The Liquified Throne of Simplicity”.
Grzegorz Lesiak wraz z Rutami i Piotrem Damasiewiczem w premierowym projekcie pt. „Lemplugged”,
Klara Lewis i Nik Colk Void
solowy występ J "Mo'ong" Santoso Pribadi
Martyna Zakrzewska i Aleksandra Ołdak z interpretację „Sonat i Interludia” Johna Cage'a
debiut zespołu TAKKAK TAKKAK,


Do tego w audycji:

  • 7.20 - zapowiedzi w kategoriach folk i kultura ludowa w skrócie, czyli "Etnowieści"
  • 7.50 - nowe spotkanie z Wojciechem Ossowskim w cyklu "Historia polskiego folku"
  • 8.10 - zaproszenie na koncerty Dakha Brakha w Polsce.
    Ukraiński zespół DakhaBrakha wyruszył w trasę koncertową po Europie, która zaczęła się występem w Warszawie. Zespół w tym roku obchodzi 20-lecie, a powstał w kijowskim eksperymentalnym teatrze Dach. Jego założyciel, reżyser Władysław Troicki, w spektaklach chętnie wykorzystywał ukraińskie pieśni ludowe. Śpiewali je obecni członkowie DakhyBrakhy. Artyści definiują styl swojej grupy jako „etnochaos”, obecnie pełnią też funkcję ambasadorów kraju opierającego się rosyjskiej agresji. Z muzykiem zespołu Markiem Hałanewyczem przed koncertem w Warszawie rozmawiała Mariana Kril.

    Posłuchaj
    08:16 _PR2 (mp3) 2024_11_16-08-12-58.mp3 Mariana Kril I DakhaBrakha zapraszają na trasę koncertową zespołu po Europie (Poranek Dwójki)
     

  • 8.35 - rozmowa z muzykami tria GMM i okazja DO ZDOBYCIA ich debiutanckiej płyty "Wesele"

Echo weselnych melodii ludowych inspirowanych zbiorami Oskara Kolberga, zinterpretowane w nowoczesnych aranżacjach z elektryzującym brzmieniem!
Trio GMM w składzie Michał Górczyński, Michał Marecki i Patryk “TikTak” Matela eksploruje korzenie mazowieckiej tradycji, przekładając je na język muzyki współczesnej. Opisy Oskara Kolberga i zbiór melodii specyficznych dla polskiego regionu Mazowsza daje zespołowi GMM fundament do twórczego istnienia w tym dawnym świecie i przenoszenia go do świata współczesnego.
Świeżo wypieczony album otwiera tradycyjne weselne bramy w nieoczekiwany sposób, gdzie nostalgia folkloru spotyka się ze współczesną awangardą. O nim Aleksandrze Tykarskiej opowiadają muzycy zespołu.

Posłuchaj
04:44 [i] GMM 16 11.mp3 GMM i premiera płyty "Wesele" (Poranek Dwójki)

 

  • 8.50 - tradycja wyplatania koszy wikowych w gminie Ciężkowice w cyklu "Nasze niematerialne"

  • 9.10 - Paweł Szamburski i Bastarda Trio z nowym projektem na festiwalu Festiwal Eufonie i zapowiedź nowej płyty zespołu!
    Świat eksperymentów, transformacji, nowoczesnych interpretacji, wielkich dzieł i muzyki dawnej a także sceniczne wystawianie oper przewiduje program 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie w Warszawie, który trwać będzie do 30 listopada. Wczoraj w koncercie inaugurującym festiwal ten otworzyła mezzosopranistka, pochodząca z Rygi Elina Garanca z Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod dyrekcją Karela Marka Chichona, a już dziś kolejne koncerty, m.in. zespołu Bastarda. O tym, co nowego muzycy przygotowali na ten występ, w rozmowie z Aleksandrą Tykarską opowiedział klarnecista Paweł Szamburski. 

    Posłuchaj
    09:53 [i] BASTARDA Szambi 16 11.mp3 Bastarda na festiwalu Eufonie 2024. Rozmawiają Paweł Szamburski i Aleksandra Tykarska (Poranek Dwójki)
     

PLAYLISTA

  1. Józef Haydn Kwartet smyczkowy G-dur, op. 77 nr 1, IV. Finale – Presto Kodaly Quartet
  2. Tęgie Chłopy Sędkowian
  3. Gary Gwadera Dwapotrzy
  4. Yaroslav Krysko Pro pravdu
  5. Ola Gjello The North
  6. Richard Strauss 4 Lieder op. 27, IV. Morgen Elisabeth Schwarzkopf, Edith Peinemann
  7. Bastarda Chór Uniwersytetu SWPS Jesień
  8. Gediminas Gelgotas, Koncert skrzypcowy nr 1 cz III Cadenza II Janusz Wawrowski (viol) + Nico Ensemble p/dyr kompozytora
  9. Dakha Brakha Baby
  10. Fairuz Le Beirut
  11. GMM Warkocz
  12. Wowakin Leś głosie po rosie
  13. Joseph-Nicolas-Pancrace de Royer Premier livre de pieces de clavecin VI. L’Aimable, Alexandre Tharaud
  14. Piotr z Grudziądza Promitat Eterno Trio Bastarda Dorota Miśkiewicz
  15. Julio Segni da Modena Ricercare Corina Marti Enea Sorini
  16. Radical Polish Ansambl Derletta
  17. Sam Kowalski Jade ja se jade
  18. Marcel Khalife Granada

***

Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (16.11) od godz. 7.00 zaprasza Piotr Kędziorek.


Czytaj także

Folklor jest rave'em

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 13:00
Ukraińskie środowisko skupiające się wokół kultury tradycyjnej bardzo się rozrosło w ostatnich latach. Pałeczkę w promowaniu tradycji przejęli młodzi ludzie, z nowymi pomysłami na opowiadanie o dziedzictwie. Jakimi? O tym mówili Zakhar Davydenko i Polya Zapolska – reprezentanci kijowskiego nurtu trad-folkowego (i nie tylko!).
rozwiń zwiń
Czytaj także

współKongres Kultury. O przyszłości bibliotek z perspektywy ludzi pióra

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 13:20
W Warszawie trwa współKongres Kultury. W konferencjach i debatach panelowych bierze udział trzy i pół tysiąca osób. Jedna z dyskusji pierwszego dnia kongresu dotyczyła unormowania relacji na linii pisarze - biblioteki. 
rozwiń zwiń