"La Bohème" - premiera w Operze Bałtyckiej. "To dzieło utkane symbolami"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 09:42
- Mamy tutaj do czynienia z dziełem, które jest właściwie utkane symbolami. Nie ma tu sprawy, rzeczy czy osoby, która by nie była symboliczna. Wystarczy spojrzeć na czterech głównych bohaterów-przyjaciół. To poeta, malarz, muzyk i filozof. Gdybyśmy przecież mieli się zastanowić, czym jest teatr, to jest właśnie poezją, obrazem, muzyką i filozofią - mówił w Dwójce Romuald Wicza-Pokojski, reżyser "La Bohème" w Operze Bałtyckiej.
Tłem spektaklu La Bohme w Operze Bałtyckiej jest nowoczesna metropolia, a charakterystyczny dla niej ciągły ruch podkreśla dynamizm inscenizacji
Tłem spektaklu "La Bohème" w Operze Bałtyckiej jest nowoczesna metropolia, a charakterystyczny dla niej ciągły ruch podkreśla dynamizm inscenizacjiFoto: Krzysztof Mystkowski

"La Bohème" (Cyganeria) to opera w czterech aktach Giacomo Pucciniego z 1896 roku na podstawie powieści "Sceny z życia cyganerii" Henriego Murgera. Autorami włoskiego libretta są Luigi Illica i Giuseppe Giacosa. Ponadczasowa opowieść o grupie artystów, dla których wolność i autentyczność przeżyć stanowią najwyższą wartość, jest pierwszą z trzech najbardziej znanych oper Pucciniego

Posłuchaj
14:34 Poranek Dwójki wicza pokojski 21.11.mp3 Reżyser Romuald Wicza-Pokojski o spektaklu "La Bohème" w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (Poranek Dwójki) 

Między bezkompromisowością a oportunizmem i konformizmem

Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku i zarazem reżyser najnowszej inscenizacji dzieła, odnalazł w nim wątki osobiste. - Przez wiele lat wraz z przyjaciółmi również mieszkaliśmy na strychu, tworząc teatr. Te nawiązania są tutaj więc bardzo wprost. Najważniejsza dla mnie jest jednak kwestia, jak to jest, kiedy ten bezkompromisowy świat, w który ruszamy tworząc, zaczyna być konfrontowany z prozą życia, która często oznacza chodzenie ze światem na kompromisy. Myślę, że to leży u podstawy zarówno książki Murgera, jak i opery Pucciniego - przekonywał.

Współczesna metropolia tłem dla "La Bohème"

Reżyser zdecydował się na pokazanie tej historii we współczesnych realiach. Tłem opowieści jest nowoczesna metropolia, a charakterystyczny dla niej ciągły ruch podkreśla dynamizm inscenizacji. 

Czytaj także:

- Właściwie to współcześnie umieścił to sam Puccini. Przecież pisał też dla współczesnych i nam wręcz nie wypada nie mówić do współczesnych używając współczesnego języka. Myślę, że czy Gdańsk, czy Warszawa, to dla "La Bohème" jest to bardzo podobny wyraz metropolitarności - tłumaczył Romuald Wicza-Pokojski.

Premiera "La Bohème" w Operze Bałtyckiej w Gdańsku w sobotę, 23 listopada.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Sanocka

Gość: Romuald Wicza-Pokojski (dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku, reżyser spektaklu "La Bohème")

Data emisji: 21.11.2024

Godz. emisji: 8.30

pg

Czytaj także

"Srebrna zapalniczka. Rzecz o Witoldzie Hulewiczu". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 08:00
Teatr Polskiego Radia przedstawił słuchowisko o samym sobie. Tomasz Lerski sportretował postać twórcy teatru wyobraźni w Polsce, Witolda Hulewicza. Usłyszymy absolutne początki teatru radiowego - pierwsze próby realizacji słuchowiska w Polskim Radiu. Przekonamy się, jak wielkie emocje i kontrowersje wzbudzały pierwsze dokonania radiowej sceny.
rozwiń zwiń