Biografia Henryka Arctowskiego. Monumentalne dzieło o życiu i działalności badacza

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 16:56
Nikt wcześniej nie podjął się wyzwania napisania pełnej biografii Henryka Arctowskiego – wybitnego meteorologa, geofizyka, podróżnika i uczestnika ekspedycji u boku takich odkrywców jak Roald Amundsen. Autorki Dagmara Bożek i Katarzyna Dąbkowska po latach zbierania materiałów z różnych zakątków świata stworzyły monumentalne dzieło, które wnika głęboko w życie i działalność tego fascynującego badacza.
Henryk Arctowski w 1940 roku
Henryk Arctowski w 1940 rokuFoto: Wikimedia Commons

"Henryk Arctowski. W świecie myśli" to książka, która odsłania nieznane dotąd fakty o dorobku i życiu prywatnym Arctowskiego oraz ukazuje ducha czasów przełomu XIX i XX wieku – epoki intensywnej eksploracji polarnych. A w Poranku Dwójki autorki opowiedzą o kulisach powstania tej książki. Początek spotkania o godz. 8.30.

Ponadto w audycji:

  • Jazzowa Rozmowa Andrzeja Zielińskiego, a w niej  Natalia Kordiak i Piotr Orzechowski o Festiwalu Kntrst,
  • wystawa "Ziółka, drzewka, y chróściki" Agnieszki Brzeżańskiej w Muzeum Farmacji na warszawskim Starym Mieście;
  • rekomendacje kulturalne multiinstrumentalistki Oli Bilińskiej,
  • poruszająca temat migracji, zwłaszcza migracji zarobkowej wystawa "Nadchodzące . FERNBEZIEHUNGEN" w berlińskiej galerii KV OST;
  • Płyta Tygodnia, a w niej "The Old Country" Keitha Jarreta.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w piątek (22.11) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Jakub Kukla.

dz/zch


Czytaj także

Janusz Różewicz - starszy brat Stanisława i Tadeusza

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 12:00
"Był głodny jedzenia, miłości, ludzi, świata" – tak Janusza Różewicza z czasów przedwojennych wspominał najmłodszy z braci – Stanisław. Z kolei Tadeusz Różewicz przywołując ostatnie spotkanie z bratem, już podczas okupacji w 1943 roku wyczuł w nim jakieś nie znane dawniej napięcie. W "Strefie literatury" zapraszamy na opowieść o poecie i żołnierzu Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eustachy Rylski: nie jestem w stanie nauczyć się czegoś, co mnie nie interesuje

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 13:00
- Każdy człowiek łatwiej się uczy tego, co go interesuje. Jednak większość, przynajmniej w miarę sprawnych intelektualnie ludzi, potrafi się nauczyć tego, co ich nie interesuje. Ja właściwie tak nie umiem - mówił w archiwalnych wspomnieniach pisarz, dramaturg i scenarzysta Eustachy Rylski, który 18 listopada skończył 80 lat.
rozwiń zwiń