Muzyka klasyczna... w stodole? Światowi artyści na Folwark Autumn Festival

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 08:48
Folwark Autumn Festival – to tytuł nowego muzycznego festiwalu na mapie kulturalnej Polski. Inicjatorką jest pianistka Julia Kociuban, która postanowiła muzykę z sal filharmonii przenieść do… niemal stuletniej stodoły. - Chciałam stworzyć wydarzenie, gdzie muzyka klasyczna byłaby bliżej ludzi - mówiła artystka.
Julia Kociuban jest inicjatorką festiwalu Folwark Autumn Festival
Julia Kociuban jest inicjatorką festiwalu Folwark Autumn FestivalFoto: Adam Golec

Trzydniowy festiwal muzyki klasycznej Folwark Autumn Festival to wydarzenie, podczas którego można będzie usłyszeć kameralne koncerty. Odbywać się one będą w dniach 6-8 grudnia w miejscowości Ruchna pod Warszawą.


Posłuchaj
05:40 Poranek Kociuban 2024_12_05-06-36-17.mp3 Julia Kociuban o Folwark Autumn Festival (Poranek Dwójki)

Z muzyką klasyczną bliżej ludzi 

- Od dłuższego czasu zastanawiałam się nad stworzeniem wydarzenia muzycznego, gdzie światowi artyści mogliby być trochę bliżej publiczności. To znaczy nie na sali filharmonicznej, nie w typowej sali koncertowej, gdzie zawsze jest przypisany temu pewnego rodzaju dystans i otoczka, z którą nie każdy może chciałby się utożsamiać. Bardzo chciałam stworzyć takie miejsce, gdzie ten dystans byłby mniejszy, a ludzie nie musieliby przychodzić ubrani na koncerty w perły, szpilki i garnitury, a mogliby się poczuć bardziej swobodnie i słuchać muzyki klasycznej w przystępniejszej formie - zdradziła Julia Kociuban, pomysłodawczyni Folwark Autumn Festival.

Czytaj też:


Mistrzowie fortepianu w odrestaurowanej stodole

Przestrzenią przeznaczoną na koncert jest odrestaurowana stodoła z 1933 roku. - Akustycznie jest fantastyczna, bo jest cała z drewna - zapowiada pianistka. I dodaje, że w tym roku zaproszenie do udziału przyjęli światowej sławy pianiści.

- Festiwal otworzy nam Aleksander Dębicz, który jest fenomenalnym pianista i kompozytorem. Wspaniale łączy klasykę i jazz, będzie to więc wieczór improwizatorski. Następnie ja zasiądę do instrumentu wraz z moim mężem [pianistą Ilyą Maximovem - przyp. red.]. Festiwal zwieńczy recital Aleksandra Gadjiewa, który jest znany polskiej publiczności jako laureat II nagrody i nagrody specjalnej XVIII Konkursu Chopinowskiego. Jestem przekonana, że będą to fajne muzyczne doznania.

Po każdym z koncertów publiczność będzie miała okazję spotkać się z wykonawcami i z nimi porozmawiać w mniej formalnej przestrzeni i atmosferze. - W ten sposób muzyka klasyczna będzie po prostu trochę bliżej ludzi - opowiadała Julia Kociuban.

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Julia Kociuban (pianistka)

Data emisji: 5.12.2024

Godzina emisji: 6.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am/pj

Czytaj także

Zbigniew Pilch: barok jest mi genetycznie bliski [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 12:26
- Jestem protestantem. W naszych kościołach muzyka dawna, np. Bach, szczególnie w śpiewach kościelnych jest gdzieś tam obecna. Barok był więc dla mnie ważny od dziecka, można wręcz powiedzieć, że był genetycznie ważny - mówił w Dwójce wirtuoz skrzypiec Zbigniew Pilch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dariusz Przybylski - organista, który spełnił marzenia o komponowaniu [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2024 11:00
Dariusz Przybylski to uznany polski kompozytor, autor oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. Artysta od dawna specjalizuje się w tworzeniu nowej muzyki orkiestrowej, stając się w tej dziedzinie mistrzem w swoim pokoleniu. Mimo że o komponowaniu marzył od dziecka, początkowo jego muzycznym uniwersum były organy.
rozwiń zwiń