Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ostatnich tygodniach wywołał architektoniczną, ale także polityczną burzę. Stało się tak pomimo tego, że konkurs na jego projekt został rozstrzygnięty w 2014 r. a
Dr Michał Murawski zwracał uwagę, że dyskusja nad budynkiem jest pozytywnym zjawiskiem. - Ten budynek, chociaż nie jest ekstrawagancki, jest odbierany poprzez wielu jako swego rodzaju prowokacja. Byłoby bardzo nieciekawie i nudno, gdyby nie było tych krytyków. Ja też uważam się w pewnym sensie za osobę krytycznie ustosunkowaną do tego budynku, nie jest to ten budynek, który bym sobie wyobrażał, jako idealne muzeum - zaznaczył.
Posłuchaj
23:47 PR24_mp3 2024_12_11-22-06-02 pda.mp3 Dr Michał Murawski o budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Przestrzeń, design, architektura)
Jak dodał, że budynek Muzeum ma specyficzne proporcje i rozwiązania nawiązujące zarówno do architektury Pałacu Kultury, jak i zabudowy Ściany Wschodniej z Domami Towarowymi Centrum. Podkreślał także, że gmach Muzeum porządkuje przestrzeń Placu Defilad. - Jest coś w tym, że ten budynek jest pierwszym, jaki powstał na Placu Defilad w bezpośrednim otoczeniu Pałacu Kultury, miejscu, które nie zostało dotknięte żadnymi permanentnymi budowlami od prawie 70 lat. W pewnym sensie budynek Muzeum wprowadza radykalny porządek do miejsca, które wcześniej było przestrzenią wielkiego chaosu (…). Mam tylko nadzieję, że ta przestrzeń nie będzie zbytnio uporządkowana, że nie będzie to sterylne miejsce - dodał gość audycji.
Zobacz także:
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: dr Michał Murawski, antropolog architektury i miast, autor książki "Forma przyjaźni. Muzeum na placu"
Data emisji: 11.12.2024
Godzina: 22.05
PR24/ka