Tryptyk "Sąd Ostateczny" Memlinga czeka konserwacja. Dzieło będzie "bardziej dostęne"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 12:00
Jeden z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie, tryptyk "Sąd Ostateczny", niebawem zniknie z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wszystko przez zabiegi konserwatorskie, którym zostanie poddany. O samym dziele i planowanych pracach opowiedziały w Dwójce Cátia Viegas Wesołowska, główna konserwator MN, i dr Magdalena Mielnik - kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej.
Tryptyk Sąd Ostateczny
Tryptyk "Sąd Ostateczny"Foto: mng.gda.pl

XV-wieczny tryptyk zniknie ze ścian muzealnych i zostanie poddany szczegółowym analizom i zabiegom konserwatorskim. Co ciekawe, obraz mimo swojego wieku jest w dobrym stanie. Na czym zatem będą polegały prace?


Posłuchaj
18:24 _PR2 (mp3) 2025_01_23-08-31-50.mp3 Cátia Viegas Wesołowska i dr Magdalena Mielnik o tryptyku "Sąd ostateczny" (Poranek Dwójki)

 

Eksponowanie dzieła

Cátia Viegas Wesołowska wyjaśniła, że prace mają za zadanie przede wszystkim poprawę eksponowania dzieła. - Projekt, który został zaplanowany, ma na celu odnowienie sposobu eksponowania obiektu. Nie chodzi o to, że obraz jest w złym stanie. Chcemy, żeby obraz był bardziej dostępny dla publiczności - powiedziała.

- Żeby tego dokonać, musimy zrobić tak zwane konserwacje prewencyjne. Nie dotykamy przy niej obrazu, ale zajmujemy się wszystkim, co jest dookoła niego. Będziemy badać lokalizację, gdzie prezentowany będzie tryptyk. Będziemy sprawdzać wilgotność, oświetlenie itd. - dodała.

Wyjątkowe dzieło

Prace nad tryptykiem są szczególnie ważne. Jest to bowiem wyjątkowe dzieło w polskich zbiorach. - Obraz zachwyca bogactwem szczegółów, bardzo wysoką techniczną jakością wykonania i jest w doskonałym stanie. Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł w zbiorach polskich; ze względu na to, że to jedyny obraz tego twórcy w naszych zbiorach, ale też i ze względu na tak wyjątkową jakość artystyczną - oceniła dr Magdalena Mielnik.

Czytaj także:

- To jedno z pierwszych dzieł, które są mu przypisywane. Pojawiają się różne sugestie co do innych autorów, ale wciąż Hans Memling jest uznawany w większości publikacji za autora - wyjaśniła kuratorka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Gość: Cátia Viegas Wesołowska (główna konserwatorka Muzeum Narodowego w Gdańsku), dr Magdalena Mielnik (kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej)

Data emisji: 23.01.2025

Godz. emisji: 8.30

dz/kor

Czytaj także

Rembrandt. Geniusz, który umarł w nędzy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 05:35
Swoje obrazy sygnował skrótem RHL - Rembrandus Harmenii Leidensis - lub podpisywał jedynie imieniem: Rembrandt, podobnie jak wielcy artyści renesansu: Michał Anioł, Rafael czy Tycjan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malarska wprawka, która stała się jednym z najbardziej uwielbianych obrazów świata

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 16:10
W tym odcinku Jarosław Jarry Jaworski może doprowadzić do tego, że runą Państwa dotychczasowe przekonania na temat Vermeera van Delft. Jeżeli uwielbiacie obraz "Dziewczyna z perłą" (Haga, Maurithuis, ok. 1665) – nie czytajcie, nie słuchajcie!
rozwiń zwiń