1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2025 13:00
Nowa wystawa w Muzeum Woli przywołuje wydarzenia sprzed 120 lat i pokazuje, jak znacząco wpłynęły na kształtowanie się tożsamości społeczeństwa dzielnicy i reszty miasta.
Audio
  • 1905. Nowy początek. Rewolucja na Woli i w Warszawie. Rozmawia Konrad Schiller (Poranek Dwójki)
Nowa wystawa w Muzeum Woli
Nowa wystawa w Muzeum Woli!Foto: mat. pras.

 Pamięć o pospolitym ruszeniu z początku XX wieku oraz jego historia była wykorzystywanego w propagandzie PRL, natomiast po 89 roku zmarginalizowana. Dzięki naszej wystawie ma szansę wybrzmieć na nowo. Odwiedzający będą mogli przekonać się, że wydarzenia z 1905 roku były swoistą „próbą generalną wskrzeszenia Polski” * i początkiem walki o wolność i podstawowe prawa obywatelskie, którymi cieszymy się do dziś. Proponujemy niepowtarzalne przeżycie odkrywania zatartego w pamięci ogółu fragmentu najnowszych dziejów Woli, Warszawy oraz Polski.
Wyjmujemy z przechowalni historii niezwykle ważny moment z życia Woli i Warszawy.

Opowiadamy o nim bez zniekształceń i naleciałości polityk historycznych. Prezentujemy narrację o wielobarwnej dzielnicy, w której mieszkali bohaterowie tamtego czasu: kobiety, mężczyźni, dzieci, starcy, bogaci i biedni, robotnicy, przemysłowcy, przedstawiciele mniejszości żydowskiej, aktywiści i pospolici przestępcy. 1905 rok to nie tylko walka z Caratem, to chwila starcia się interesów mieszkańców przemysłowej Warszawy, czas, w którym umierają stare i rodzą się nowe idee. To moment zmiany, za który często płacą życiem jej twórcy, a także niewinni ludzie. Wystawa proponuje refleksję nad uniwersalnością historii ówczesnej Woli, dzielnicy, która stała się na ten moment światem w pomniejszeniu, a w audycji opowie o niej kurator Konrad Schiller.

Do tego:

7.20 "Etnonewsy", czyli wiadomości ze świata polskiego folku

7.50 "Historia polskiego folku" Wojciecha Ossowskiego


Posłuchaj
06:47 _PR2 (mp3) 2025_02_15-08-12-59 wsie.mp3 Wsie Ursynowa (Poranek Dwójki)

 

8.10 Wsie Ursynowa, czyli dawne wiejskie życie w centrum wielkie stołecznej dzielnicy. W Dzielnicowym Ośrodku Kultury na warszawskim Ursynowie zostanie zaprezentowana trzecia część filmu z serii "Wsie Ursynowa". Nosi tytuł "Społeczność" i jest poświęcona kolejnym zagadnieniom związanym ze zjawiskiem wchłaniania wsi przez Warszawę. O ursynowskich wsiach i poświęconym im filmie Piotr Dorosz rozmawiał z jego twórczyniami: Małgorzatą Jaszczołt oraz reżyserką - Aleksandrą Szczyrek.


8.30 Recenzja spektaklu „Tkocze” Gerharta Hauptmanna w reż. Mai Kleczewskiej. Premiera 14.02 w Teatrze Śląskim w Katowicach. Recenzuje: Michał Centkowski. "Tkocze" to spektakl o rozwarstwieniu klasowym, niesprawiedliwości, niezgodzie i wyobrażeniu buntu - wskazała reżyserka Maja Kleczewska podczas wtorkowej próby prasowej. Premiera spektaklu w Teatrze Śląskim w Katowicach w piątek (14 lutego). Dramat "Tkacze" – opowiadający o powstaniu dolnośląskich tkaczy z 1844 r. – jest uznawany za najwybitniejsze dzieło Gerharta Hauptmanna – laureata literackiej Nagrody Nobla z 1912 r. Szczególne znaczenie ma w nim warstwa językowa, ponieważ postacie fabrykantów posługują się literackim językiem niemieckim, a postacie tkaczy - dolnośląskim dialektem tego języka, co obrazuje ich pozycje społeczne i przekłada na ich wzajemne relacje. Spektakl "Tkocze" na deskach Teatru Śląskiego zostanie wystawiony w polsko-śląskim tłumaczeniu autorstwa Mirosława Syniawy, gdzie fabrykanci mówią po polsku, a tkacze po śląsku.


Posłuchaj
14:49 _PR2 (mp3) 2025_02_15-08-33-09 centkowski.mp3 Recenzja spektaklu „Tkocze” Gerharta Hauptmanna w reż. Mai Kleczewskiej (Poranek Dwójki)

 


8.45 "Nasze Niematerialne": Wyścigi kumoterek w Bukowinie Tatrzańskiej 


9.10 Rozmowa wokół książki “Opowieści kobiet z rodzin górniczych” pod red. dr Moniki Glosowitz. W „Pamiętnikach kobiet z rodzin górniczych” wybrzmiewają konkretne głosy, których nikt nie komentuje, nie zagaduje, nie opisuje, nie tłumaczy w imieniu autorek. Głosy te dopowiadają się nawzajem, oświetlają, powtarzające się doświadczenia wybrzmiewają jak refreny, przykuwając naszą uwagę w miejscach wspólnych przeżyć, akcentując elementy historii zbiorowej. Afirmowana jest w tych opowieściach przede wszystkim siła kobiet, ich sprawczość i solidarność w obliczu gospodarczych, społecznych, narodowościowych, etnicznych tragedii, zapaści i konfliktów. 


Posłuchaj
11:53 _PR2 (mp3) 2025_02_15-09-08-57 slask.mp3 Opowieści kobiet z rodzin górniczych. Monika Glosowitz (Poranek Dwójki)

 Projekt narodził się w mojej głowie 2021 roku, natomiast zaczął być realizowany w roku 2022 w gminie Czerwionka Leszczyny. To było miejsce, w którym zaczęliśmy działać i myślę, że to był dobry gest dlatego, że tam kopalnia zostaje zamknięta w roku dwutysięcznym. I stamtąd rozniósl się na rózne strony województwa śląskiego konkurs adresowany do kobiet mieszkających na terenie gminy. Później zrobiłyśmy razem z paniami wystawy w miejscowym familoku, który pełni funkcję izby tradycji, a potem były dwie edycje już regionalne. I w roku 2023 roku ukazuje się oddolne wydanie pamiętników kobiet z rodzin górniczych, a teraz nowe wydanie. Tak to było celowe i zamierzone, żeby to była monografia wieloautorska, żeby każda z pań sama wybrała sobie formę, formułę, poetykę, stylistykę. Dobrała słowa, wybrała wątki, pomyślała o tym, z jakiej perspektywy opowiada te historie, żeby przemilczała to, co chce przemilczeć. Generalnie chodziło o to, żeby autorki same po prostu opowiedziały swoje historie tak jak chcą, żeby one zostały przeczytane wysłuchane. Wypowiedziane po prostu - mówiła Monika Głosowicz. - Te głosy kobiet pozwoliły myślę nam wszystkim, które brałyśmy w tym udział, inaczej spojrzeć na te procesy przenikania, ale przede wszystkim chyba uruchomiły, albo przynajmniej pozwoliły wetknąć taką szpileczkę w mainstreamową narrację o właśnie rodzinach górniczych jako tych  konserwatywnych, tradycyjnych, patriarchalnych.  

Do zdobycia płyta: "Podlasie pod powierzchnią"


Płyta Podlasie pod Powierzchnią Płyta Podlasie pod Powierzchnią

PLAYLISTA

  1. Antonio Vivaldi Koncert na czworo skrzypiec h-moll op. 3 nr 10, RV 580 III. Allegro Lautten Compagney
  2. Rube Świnie Młodzieniec
  3. Wernyhora Dvanasta hodina 
  4. Arvo Part Estonian Lullaby
  5. Olivia Belli Nocturne IV 
  6. Christopher Tin Hope is the Thing with Feathers Voces8
  7. Transatlantyk W nieznane
  8. Antonio Vivaldi aria Nulla in mundo pax sincera (motet na sopran, smyczki & continuo RV 630, wyk. Julie Roset – sopran, Orkiestra Le Consort, kier. art. Théotime Langlois de Swarte
  9. Hajda Banda Siwy koń
  10. Alexander Balanescu Waltz Balanescu Quartet
  11. Chavela Vargas Piensa en Mí
  12. Biele Ładne kwiatki przekwitają
  13. Gustaf Lunggren, Skúli Sverrisson Leading Somewhere
  14. Naragonia Alio
  15. Esther Abrami, Alban Claudin Sunken Dreams
  16. Robert Schumann Pięć utworów w stylu ludowym, op. 102, V. Stark und markiert Sol Gabetta, Bertrand Chamayou
  17. Alexander Motovilov Passage Dauphine
  18. Gil Scott-Heron I'll Take Care of You
  19. Jasmine Myra New Beginnings 

***

Na folkowy Poranek Dwójki w sobotę (15.02) od godz. 7.00 zapraszają Aldona Łaniewska-Wołłk i Piotr Kędziorek.


Czytaj także

Folklor jest rave'em

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 13:00
Ukraińskie środowisko skupiające się wokół kultury tradycyjnej bardzo się rozrosło w ostatnich latach. Pałeczkę w promowaniu tradycji przejęli młodzi ludzie, z nowymi pomysłami na opowiadanie o dziedzictwie. Jakimi? O tym mówili Zakhar Davydenko i Polya Zapolska – reprezentanci kijowskiego nurtu trad-folkowego (i nie tylko!).
rozwiń zwiń
Czytaj także

współKongres Kultury. O przyszłości bibliotek z perspektywy ludzi pióra

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2024 13:20
W Warszawie trwa współKongres Kultury. W konferencjach i debatach panelowych bierze udział trzy i pół tysiąca osób. Jedna z dyskusji pierwszego dnia kongresu dotyczyła unormowania relacji na linii pisarze - biblioteki. 
rozwiń zwiń