- Usytuowana na ponad stu wyspach wydaje się osobnym światem.
- Z książek jej poświęconych można utworzyć wielką bibliotekę, z obrazów, na których ją sportretowano - galerię. Inspiruje literatów, filmowców i przyciąga turystów.
- W tym wydaniu audycji "Miejsca z dobrych stron" spacerowaliśmy po Wenecji.
Lech Majewski i jego weneckie wakacje
Lech Majewski, reżyser, pisarz i malarz, Wenecji poświęcił sporą część swojej twórczości. Artysta opowiedział o fascynacji m.in. wenecką architekturą. - Przyszedłem na świat w Katowicach, to jest moje miasto rodzinne, natomiast duchowo narodziłem się w Wenecji. Od dzieciństwa spędzałem tam swoje wakacje, gdyż mój wujek był wykładowcą w weneckim konserwatorium. Mieszkał w Mediolanie, w czasie wakacyjnym jego akademickie mieszkanie w Wenecji stało puste i oferował je rodzinie z Polski. To były czasy, gdy z kraju nie wypuszczano rodziców razem, więc zwykle z mamą spędzałem tam piękne chwile, potem jeździłem już tam sam - opowiadał.
Miasto na wodzie
Dodał, że w Wenecji zakochał się od pierwszego wejrzenia. - Jako dziecko zastanawiałem się, jak to miasto może właściwie unosić się na wodzie. Obcowanie z tamtejszą sztuką, architekturą i malarstwem otworzyło mi oczy na coś, co się nazywa pięknem - podkreślił.
Przez podwórka i wewnętrzne dziedzińce
Mówił również o weneckich turystach. - To jest jakiś labirynt, z podziwem patrzę na turystów, którzy przewracają mapy i usiłują się dowiedzieć gdzie w danej chwili są. To miasto jednak wciąż zaskakuje nawet starych wenecjan, którzy są przyzwyczajeni do swoich marszrut i przesmyków wiodących przez podwórka i wewnętrzne dziedzińce, aby uniknąć fali turystów - powiedział Lech Majewski.
120:02 2023_07_15 14_59_40_Dwojka_Miejsca_z_dobrych_stron.mp3 Lech Majewski: Wenecja otworzyła mi oczy na piękno (Miejsca z dobrych stron/Dwójka)
Legendarne początki
Chociaż nie zachowały się żadne historyczne źródła mówiące o założeniu Wenecji, dwie połączone ze sobą legendy mówią, że miasto mogło powstać jeszcze w V wieku. Według tradycji historia Wenecji zaczyna się od założenia miasta w południe 25 marca 421 roku przez władze Padwy. Ukształtowanie terenu przyszłej Wenecji wydawało się niezwykle korzystne, aby stworzyć nowy punkt handlowy w północnej części Włoch.
Dwójkowi przewodnicy po Wenecji
Naszymi przewodnikami po tym mieście byli także: Ewa Bieńkowska - eseistka, pisarka, autorka książek o Wenecji, która opowiedziała o podróżowaniu po Wenecji oczami wielkich malarzy, Robert Papieski - autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza", który przedstawił Wenecję pióra Iwaszkiewicza, z architektem, prof. Politechniki Warszawskiej Maciejem Czarneckim porozmawialiśmy o architektonicznych rozwiązaniach. Sebastiano Giorgi przybliżył związki warszawsko-weneckie, a z filmoznawczynią Dianą Dąbrowską rozmawialiśmy o filmowym portrecie Wenecji.
***
Tytuł audycji: Miejsca z dobrych stron
Prowadzili: Jakub Jamrozek i Roch Siciński
Data emisji: 15.07.2023
Godzina emisji: 15.00
mo