Orkiestra Polskiego Radia i koncert "Odessa – Warszawa: Odrodzenie"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2025 17:07
"Naszym koncertem chcemy przypomnieć, że ukraińska walka wciąż trwa, a może nawet jest trudniejsza niż kiedykolwiek" - tym zdaniem Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie oraz Program 2 Polskiego zapraszają na sobotni koncert "Odessa – Warszawa: Odrodzenie" organizowany z okazji 3. rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Szczegóły w "Poranku Dwójki".
O koncercie Odessa  Warszawa: Odrodzenie opowie w audycji dyrektor Orkiestry Polskiego Radia - Kajetan Prochyra (na zdjęciu trzyma mikrofon)
O koncercie "Odessa – Warszawa: Odrodzenie" opowie w audycji dyrektor Orkiestry Polskiego Radia - Kajetan Prochyra (na zdjęciu trzyma mikrofon)Foto: Marcin Dławichowski/PR

Na koncercie usłyszymy Alexeya Botvinova, wybitnego pianistę i twórcę festiwalu Odessa Classic - od 2015 roku jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w tej części świata.

Na zaproszenie Botvinova do Odessy przyjeżdżali m.in. Joshua Bell, Maxim Vengerov, Daniel Hope, Evgeny Kissin czy znakomite orkiestry i zespoły kameralne ze wschodniej i zachodniej Europy. Finałem festiwalu był, gromadzący wielotysięczną publiczność, koncert plenerowy przy słynnych Potiomkinowskich Schodach. Od roku 2022 artysta organizuje swój festiwal na uchodźctwie.

1 marca Odessa Classic zawita do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego Polskiego Radia w Warszawie. Jako pierwsi w Polsce usłyszymy Koncert podwójny na skrzypce fortepian, orkiestrę smyczkową i dwóch perkusistów Tan Duna – kompozytora znanego m.in. z muzyki do filmu Anga Lee "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok". Obok Botvinova partie skrzypcową wykona Anna Maria Staśkiewicz. Utwór powstał na zamówienie festiwalu Odessa Classic i zabrzmiał podczas jego ostatniej ukraińskiej edycji. Koncert otworzy Melodia Myroslava Skoryka, a zwieńczy symfonia Odrodzenia Mieczysława Karłowicza.

koncercie "Odessa – Warszawa: Odrodzenie" opowie Kajetan Prochyra, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Ponadto w audycji:

  • tydzień z Jerzym Stuhrem w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie - przypomnienie twórczości zmarłego pół roku temu aktora,
  • dwanaście wywiadów z dramaturżkami i dramaturgami - "Dramaturgia Kryzysu" i opowieść o blaskach i cieniach pracy w sztukach performatywnych,
  • rekomendacje kulturalne Jarosława Kiliana,
  • Płyta tygodnia.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (25.02) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

pg

Czytaj także

Lekcja historii z Orkiestrą Polskiego Radia. Michał Klauza: nareszcie mogłem zarzucić grzywą

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 11:15
- Ten różowy kubraczek z różowymi rajtuzami był dość niecodzienny. Przede wszystkim jednak peruka... Wreszcie mogłem zarzucić grzywą, bo na co dzień właściwie takiej możliwości nie mam - mówił w Dwójce maestro Michał Klauza, który podczas koncertu "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie" wystąpił w stroju z epoki Ludwika XIV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestra Polskiego Radia zagrała z WOŚP. Licytacja zakończona

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 17:54
Za nami finał emocjonującej licytacji Orkiestry Polskiego Radia dla WOŚP. Zwyciężczynią została pani Teresa z Katowic, która już wkrótce poprowadzi radiową orkiestrę podczas jednego z jej koncertów. Aukcja została zamknięta kwotą 9900 zł. - To wspaniały wynik, który trafi na konto fundacji, aby wesprzeć polską onkologię i hematologię dziecięcą - mówił dyrektor Kajetan Porchyra.
rozwiń zwiń