Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie to jeden z najlepszych zespołów w kraju. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego to miejsce legenda, a takiej akustyki próżno szukać gdziekolwiek indziej. Dlatego zwycięstwo w licytacji orkiestry dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wydarzenie wyjątkowe.
10:51 _PR2 (mp3) 2025_02_07-16-31-17.mp3 Kajetan Prochyra o zakończonej licytacji Orkiestry Polskiego Radia dla WOŚP (Wybieram Dwójkę)
Lekcje mistrzowskie i dyrygowanie orkiestrą
- Przedmiotem licytacji była możliwość dyrygowania naszą orkiestrą. I tak jak uprzedzałem, nie wyobrażamy sobie, że ktoś po prostu przyjdzie do nas w dniu koncertu, wejdzie na podium, pomacha, ukłoni się i do widzenia. Nie, my najpierw będziemy wspólnie wybierać utwór, odbędą się lekcje mistrzowskie z naszym dyrektorem artystycznym i jego asystentem, żeby to była świadoma podróż ze wspólnie wybranym utworem. A na końcu spotkamy się w Studiu im. Witolda Lutosławskiego z Orkiestrą, najpierw na próbach, a potem na koncercie z publicznością - zapowiedział Kajetan Prochyra.
Czytaj też:
Dyrygowanie orkiestrą jak spełnienie marzeń
Swoje marzenie o poprowadzeniu Orkiestry Polskiego Radia postanowiła spełnić pani Teresa z Katowic, która wylicytowała tę możliwość za 9900 zł. Kwota została przekazana fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na walkę z chorobami nowotworowymi u dzieci. Zwyciężczyni przyznała, że początkowo pieniądze planowała przeznaczyć na coś innego.
- Miesiąc temu powzięłam kroki w kierunku szykowania się do trekkingu w Himalaje. Ale przyznam, że jak pomyślałam o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, to pomyślałam sobie tak: wyprawa w Himalaje będzie tylko dla mnie, a przygoda z orkiestrą będzie czymś, dzięki czemu pieniądze pójdą na słuszny cel. Chociaż dopiero teraz widzę, w co się wpakowałam - zażartowała.
Mimo że prowadzenie orkiestry symfonicznej to wielka odpowiedzialność, Orkiestra Polskiego Radia deklaruje, że będzie przychylna nowemu dyrygentowi. - Ja nie mam żadnego wykształcenia muzycznego - przyznała zwyciężczyni. - Owszem, kocham muzykę i chodzę na koncerty, ale to jest coś zupełnie innego. To na koncercie odpływam, muzyka jest dla mnie niemal potrzebą użytkową i nie rozpoznaję, jakie to jest wykonanie. Chociaż jak słucham Płytowego Trybunału Dwójki i słyszę, jak specjaliści się mylą i odrzucają świetne płyty, to od razu czuję się lepiej, bo okazuje się, że nie jest to takie oczywiste - mówiła pani Teresa z Katowic.
Orkiestra dla Orkiestry
Kajetan Prochyra zdradził, że podczas koncertu, na którym pani Teresa będzie miała możliwość poprowadzenia Orkiestry Polskiego Radia, pojawi się pewna niespodzianka.
- Pani Teresa nie będzie jednak jedyną gościnną dyrygentką, z którą nasze drogi skrzyżowały się podczas licytacji. Przy okazji już teraz zastanawiamy się, jak przebić tę kwotę 9900 zł w przyszłym roku i co jeszcze możemy od siebie dać. Może pozwolimy zagrać partię solo na trójkącie w jakimś utworze? Nie wiem, czy to jest równie wspaniałe, ale będziemy myśleć - zaznaczył dyrektor radiowej orkiestry.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzenie: Adam Suprynowicz
Gość: Kajetan Prochyra (dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie)
Data emisji: 7.02.2025
Godz. emisji: 16.30
am/kor