Gabriela Zapolska, znana przede wszystkim dzięki "Moralności pani Dulskiej" urodziła się w Podhajcach na Wołyniu. Swoje życie związała z Warszawą, Paryżem, Krakowem i Lwowem. Te miasta będą wyznaczały wątek bigraficzny ekspozycji "Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent" w Muzeum Literatury. Pisarka prowadziła bogate życie towarzyskie, "bywała", poznawała wybitne osobowości epoki, angażowała się w życie literackie i artystyczne. Jej twórczość możemy traktować jako swoistą kronikę tamtych czasów, z bardzo osobistym komentarzem autorki.
Pasją Gabrieli Zapolskiej był teatr, warto jednak wspomnieć, że przez blisko 30 lat zajmowała się publicystyką współpracując z czasopismami warszawskimi, krakowskimi i lwowskimi. Z tego realnego świata czerpała dla swej twórczości artystycznej, obserwowała i komentowała. Konserwatyści z pisma "Niwa" zarzucali sztukom Zapolskiej niemoralność, a zwłaszcza lubieżność i ordynarność.
We Francji Gabriela Zapolska zajęła się kolekcjonowaniem sztuki. Malarstwo francuskich symbolistów, ocalały fragment kolekcji, będzie doskonałym dopełnieniem ekspozycji. Nie zabraknie też rzemiosła artystycznego,mebli z epoki, biżuteri i dodatków - w oprawie scenograficznej Witolda Błażejowskiego. Wszystko to po to aby oglądający wystawę mogli na chwilę przenieść się do świata pisarki.
Wystawa "Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent" przypomni sylwetkę Zapolskiej - nie tylko jako dramatopisarki i powieściopisarki, ale również aktorki, właścicielki wspaniałej kolekcji dzieł sztuki, felietonistki i recenzentki teatralnej. Okazji ku organizacji wystawy przysparza 90. rocznica śmierci Zapolskiej (1857 - 1921).
Otwarcie wystawy dopiero 31 marca, ale już od początku lutego trwa konkurs "Zapolska graficznie". Zadaniem konkursowym jest przygotowanie grafiki inspirowanej sylwetką Gabrieli Zapolskiej. Spośród nadesłanych prac jury wyłoni najciekawsze projekty, które zostaną zaprezentowane podczas Nocy Muzeów 14 maja 2011r.
Przy wystawie powstał Komitet Honorowy, do którego zaproszenie przyjęli wybitni artyści, którym w ich drodze zawodowej bliska była postać Zapolskiej - Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krystyna Janda, Anna Polony, Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Łapicki, Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda oraz prof. Jadwiga Czachowska, autorka pracy monograficznej dotyczącej Zapolskiej.
Autorkami scenariusza i komisarzami wystawy są kustosz Małgorzata Górzyńska z Muzeum Literatury i kustosz Monika Chudzikowska z Muzeum Teatralnego.
Eksponaty pokazywane na wystawie pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Teatralnego i Muzeum Literatury, jak również z innych instytucji w kraju i za granicą oraz kolekcji prywatnych.
Ekspozycja będzie prezentowana od 31 marca do 30 czerwca 2011 roku w salach wystawowych Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie.
Paulina Jakubowska (na podst. mat. pras.)