Zbuntowana sztuka Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 17:29
Gabrielę Zapolską jako aktorkę, publicystkę i kolekcjonerkę zaprezentuje warszawskie Muzeum Literatury, a nieoczywistość procesu dokumentacji - pewien festiwal w Łodzi.
Audio
  • Małgorzata Górzyńska o wystawie w Muzeum Literatury w Warszawie
  • Aurelia Mandziuk o festiwalu Sztuka i dokumentacja w Łodzi

W czwartkowym "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa do Muzeum Literatury w Warszawie na wystawę "Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent". Ekspozycja ukazuje Zapolską jako autorkę, aktorkę, publicystkę oraz właścicielkę kolekcji dzieł sztuki. Wątek biograficzny przedstawia w kontekście miast, w których żyła i tworzyła (Warszawa, Paryż, Kraków, Lwów), ludzi, z którymi się zetknęła oraz prądów literackich i artystycznych, wobec których nie pozostawała obojętna i zawsze zajmowała określone stanowisko. O wystawie opowiadała jej kuratorka - Małgorzata Górzyńska.

- Wystawa będzie pokazywać taką Zapolską, jaką nie do końca znamy. Tytuł wystawy narzuciła Zapolska całym swoim życiem i twórczością. Początki jej buntu brały się z nieudanego małżeństwa. Była odrzucana przez środowisko literackie i teatralne. Jej dewizą było unguibus et rostro – szponami i dziobem. Wszystko musiała wywalczyć - mówiła w "Poranku" Małgorzata Górzyńska.

Rozmawialiśmy też z Aurelią Mandziuk - jedną z organizatorek Festiwalu "Sztuka i Dokumentacja", który rozpocznie się dziś w Łodzi. Jego celem jest refleksja nad zagadnieniem dokumentacji, prowadzona zarówno przez praktyków jak i teoretyków oraz tworzenie baz danych sztuki.

- Dokumentacja jest niezwykle ważnym elementem współczesnej sztuki. Sztuka stała się efemeryczna, trudna do zidentyfikowania. Dokument zaczął nabierać ogromnego znaczenia a niejednokrotnie staje się dziełem autonomicznym. Ten festiwal jest próbą identyfikacji zarówno współczesnej sztuki, jak i tego, w jaki sposób jest dokumentowana oraz tego, w jaki sposób dokumentacja oddziałuje na sztukę - mówiła Aurelia Mandziuk.

Polecamy naszą Płytę Tygodnia - utwory Johannesa Brahmsa w nagraniu skrzypaczki Isabelle Faust, zespołu kameralistów oraz Mahler Chamber Orchestra pod dyrekcją Daniela Hardinga.

Program prowadził Piotr Kędziorek.

Aby posłuchać rozmów z gośćmi, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Świat zbuntowanej Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 09:15
Zadzwiwiającym jest, że Gabriela Zapolska nie doczekała się jeszcze wystawy monograficznej. To uchybienie postanowiło naprawić Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiecość w czasach kryzysu męskości

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 11:31
Największe dzieło Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim oraz spektakl o kobietach według twórczości Gabrieli Zapolskiej.
rozwiń zwiń