"Gdzie są rymy?". Festiwal Silesius - święto słowa we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2025 10:00
Pokazywać ważne zjawiska na polskiej i zagranicznej scenie poetyckiej, ale też przekonywać, że ta odmiana literatury może być dostępna i interesująca dla wszystkich - to założenie towarzyszy jednemu z największych festiwali poetyckich w Polsce - Festiwalowi Silesius.
Gdzie są rymy? - Festiwal Silesius
"Gdzie są rymy?" - Festiwal SilesiusFoto: mat.pras.

Rozpoczął się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Wrocław po raz kolejny na kilka dni staje się poetycką stolicą Polski. W programie wydarzenia są spotkania, debaty, czytania, koncerty, a także warsztaty. - Festiwal Silesius, jak i wiele innych festiwali poetyckich w Polsce, wychodzi poza tradycyjne ramy prezentowania poezji. Cały czas szuka czegoś nowego i w ten sposób próbuje zainteresować tą literaturą coraz szersze grono odbiorców - mówiła w Dwójce Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domu Literatury.

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

Kondycja współczesnej poezji

Hasło tegorocznej edycji Festiwalu to "Gdzie są rymy?", które w przewrotny sposób ma nawiązywać do odejścia współczesnej poezji od rozpoznawalnych "klasycznych” form, stąd w programie znajdą się debaty o tym, jak o poezji pisać (i kto pisać o niej może) oraz jak poezja ma się do slamu (a slam do poezji).

- To pytanie wzięło się stąd, że docierają do nas głosy, że ta poezja jest inna, niż odbiorcy często sobie wyobrażają. Nie ma rymów, do których jesteśmy przyzwyczajeni z klasyki, ale też pojawiają się brzydkie słowa, co budzi kontrowersje. A czasem ten wiersz wygląda jak fragment prozy. I postanowiliśmy zastanowić się nad tym, jak poezję definiować i czy w ogóle należy - wyjaśniła rozmówczyni Marcina Pesty.

Czytaj też:

Uznani poeci i ważne tematy

Festiwal Poezji Silesius ma ugruntowaną pozycję na mapie wydarzeń literackich w Polsce. Co roku gośćmi są znakomici twórcy, tacy jak: Joanna Oparek, Barbara Klicka, Ilona Witkowska. Jak zawsze nie zabraknie spotkań, a w tym roku Wrocław odwiedzą m.in. Ewa Lipska, Urszula Honek i Krzysztof Siwczyk, którzy opowiedzą o swoich książkach prozatorskich, nowe książki z wierszami zaprezentują natomiast: Konrad Góra, Ewa Jarocka, Maria Kwiecień, Małgorzata Lebda, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Zu Witkowska czy Aga Zano. Premierę będą mieć "Wiersze" - tom zbierający twórczość poetycką Stanisława Barańczaka, który ukazuje się w serii Biblioteka Narodowa. 

Co roku organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius starają się również podjąć ważny temat. W zeszłym roku było to hasło "Sukces", które otworzyło debatę na temat sukcesu w poezji. W tym roku na pierwszym miejscu są aspekty poezji współczesnej.

- Ten drugi element to jest prezentacja poezji polskiej - to jest serce naszego festiwalu. Pokazujemy także głosy z zagranicy. W tym roku mamy kilka spotkań z bardzo różnych części świata. Trzeci element to jest praca z młodymi ludźmi, których chcemy zachęcić do czytania poezji i oswajania się z jej współczesną odmianą. Zachęcamy też młodych twórców, przez warsztaty i możliwość rozmowy z uznanymi poetami, ale też Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka - opowiadała Katarzyna Janusik.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius we Wrocławiu potrwa do 18 maja. Patronat nad wydarzeniem objął Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Przygotowanie: Marcin Pesta

Gość: Katarzyna Janusik (współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius)

Data emisji: 13.05.2025

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

"Angelus Silesius". Marta Zalewska śpiewa mistyczne teksty barokowego poety

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2025 10:35
- Parę lat temu podjęłam decyzję, że chcę śpiewać teksty Adama Mickiewicza. Zrodziło to w mojej głowie koncepcję stworzenia pewnego brzmienia zespołu, po czym z biegiem lat pojawił się kolejny pomysł. Zaczęłam komponować muzykę do wierszy Jana Kochanowskiego. A dziś jesteśmy w miejscu, gdzie śpiewam mistyczne teksty Angelusa Silesiusa - mówiła w Dwójce Marta Zalewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz, Różewicz, Szymborska... Polscy poeci współcześni, których warto znać

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 10:00
W drugiej połowie XX wieku poezja była jednym z najbardziej cenionych polskich towarów eksportowych. Przyniosła nam dwoje noblistów - Miłosza i Szymborską. Z okazji Światowego Dnia Poezji prezentujemy sylwetki dziesięciu polskich twórców, których dorobek - zdaniem czytelników - zmienił oblicze polskiej poezji. 
rozwiń zwiń