Lekceważymy dziedzictwo Państwa Podziemnego?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 16:15
Debata historyczna w Krakowie oraz zaproszenie na Śląsk - to poranne tematy Drugiego Programu.
Audio
Schemat organizacji Polskiego Państwa Podziemnego
Schemat organizacji Polskiego Państwa PodziemnegoFoto: prezydent.pl

We wtorkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o tym, czy lekceważymy dziedzictwo Polskiego Państwa Podziemnego. Taki tytuł ma debata, która odbędzie się w oddziale Ulica Pomorska Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Działalność Polskiego Państwa Podziemnego do dziś wzbudza wiele kontrowersji i wywołuje polemiki. W zbiorowej pamięci Polaków jego funkcjonowanie jest postrzegane przede wszystkim poprzez pryzmat działań militarnych Armii Krajowej. Dziś coraz więcej mówi się jednak o historii zwykłych obywateli, działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny.

Uczestnicy debaty będą zastanawiać się nad kwestią dziedzictwa PPP oraz nad tym, jak współczesne społeczeństwo polskie traktuje bohaterów minionych lat. Czy Polacy doceniają pracę państwa podziemnego i pamiętają o bohaterskich czynach swoich rodaków z okresu II wojny światowej? Czy temat ten został zbyt zmarginalizowany w polskich szkołach i mediach? Naszymi gośćmi byli: dr Janusz Baster z IPN, Grzegorz Jeżowski z Muzeum Historii miasta Krakowa.

W "Poranku Dwójki" zapraszaliśmy na Festiwal Muzyki Improwizowanej Jazz i okolice / Jazz & Beyond 2012. Jest to bezpośrednia kontynuacją cyklicznej imprezy muzycznej, realizowanej pod tym samym tytułem od 10 lat w Katowicach. Począwszy od 2012 roku Festiwal jazz i okolice/Jazz & Beyond realizowany będzie jako wydarzenie odbywające się w kilku miastach regionu: Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie i  Gliwicach w okresie trzech jesiennych miesięcy: od końca września do połowy grudnia. Cykl promuje muzykę różnorodną, wywodzącą się z bogatych kulturowych tradycji oraz osobistych i społecznych doświadczeń poszczególnych artystów - muzyków. Na imprezę zapraszał jej pomysłodawca - Andrzej Kalinowski.

Program poprowadził Marcin Majchrowski.

Czytaj także

63 dni walki o honor i godność

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 06:00
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji. Mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twórca Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 00:00
22 maja 1964 zmarł generał broni Michał Tokarzewski – Karaszewicz, jeden z twórców Podziemnego Państwa Polskiego.
rozwiń zwiń