W ostatnią sobotę odbył się spacer "Śladami kryminalnej Warszawy", organizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Jeśli ktoś nie wybrał się na wycieczkę w sobotę, to nic straconego - każdego dnia może skorzystać z darmowego audioprzewodnika ściągniętego ze strony miejskasciezka.pl. Kasia Węsierska na temat zwiedzania "kryminalnej" Warszawy rozmawiała z Anną Czyżewską, współautorką przewodnika.
- Postanowiliśmy pokazać stolicę troszeczkę z innej strony, tej nietypowej, trochę złodziejskiej, trochę prostytuckiej, katowskiej i pijackiej - opowiada Czyżewska. - Podczas spaceru można dowiedzieć się jakie metody na kradzieże wykorzystywali warszawscy złodzieje, czym zajmował się warszawski kat, bo nie tylko ścinaniem głów, skąd został uprowadzony ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski - poleca.
Wybierając wycieczkę po kryminalnej Warszawie bez problemu można przyswoić takie pojęcia jak doliniarz, pajęczarz czy farmazoniarz. Na stronie internetowej przygotowane są również inne audioprzewodniki. Można wybrać "Warszawę opozycjonistek", "Lata 60. w Warszawie", "Dwudziestolecie międzywojenne" czy "Wielokulturową Pragę".
Zapraszamy do wysłuchania materiału Kasi Węsierskiej z "Poranka OnLine", w którym wyjaśniamy część pojęć ułatwiających zrozumienie warszawskiego półświatka XIX wieku.
(pj)