Mroczne tajemnice dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 10:00
Doliniarze, farmazoniarze, pajęczarze to tylko kawałek kryminalno-przestępczej historii stolicy - więcej warto poznać z audioprzewodnikiem Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
Audio

W ostatnią sobotę odbył się spacer "Śladami kryminalnej Warszawy", organizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Jeśli ktoś nie wybrał się na wycieczkę w sobotę, to nic straconego - każdego dnia może skorzystać z darmowego audioprzewodnika ściągniętego ze strony miejskasciezka.pl. Kasia Węsierska na temat zwiedzania "kryminalnej" Warszawy rozmawiała z Anną Czyżewską, współautorką przewodnika.

- Postanowiliśmy pokazać stolicę troszeczkę z innej strony, tej nietypowej, trochę złodziejskiej, trochę prostytuckiej, katowskiej i pijackiej - opowiada Czyżewska. - Podczas spaceru można dowiedzieć się jakie metody na kradzieże wykorzystywali warszawscy złodzieje, czym zajmował się warszawski kat, bo nie tylko ścinaniem głów, skąd został uprowadzony ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski - poleca.

Wybierając wycieczkę po kryminalnej Warszawie bez problemu można przyswoić takie pojęcia jak doliniarz, pajęczarz czy farmazoniarz. Na stronie internetowej przygotowane są również inne audioprzewodniki. Można wybrać "Warszawę opozycjonistek", "Lata 60. w Warszawie", "Dwudziestolecie międzywojenne" czy "Wielokulturową Pragę".

Zapraszamy do wysłuchania materiału Kasi Węsierskiej z "Poranka OnLine", w którym wyjaśniamy część pojęć ułatwiających zrozumienie warszawskiego półświatka XIX wieku.

(pj)

Czytaj także

Ulice należą do Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 14:58
W niedzielę wielbiciele Warszawy i poezji Władysława Broniewskiego wezmą udział w Grze Ulicznej „Warszawa Władysława Broniewskiego”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spec od seryjnych morderców

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 19:00
- W serialach ta praca jest pokazywana w sposób efektowny, ale tak naprawdę ona nie jest wizualnie ciekawa, bo polega przede wszystkim na myśleniu - mówił w Czwórce Jan Gołębiowski, psycholog policyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osiedle tylko dla katolików

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 17:23
Na Bielanach w Warszawie powstaje pierwsze osiedle przeznaczone tylko dla katolickich rodzin wielodzietnych. Pierwszeństwo zakupu będą miały osoby udzielające się w ruchach kościelnych. Lokale będą tańsze niż wskazywałaby cena rynkowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lepiej komuś połamać żebra, niż zostawić go na pewną śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 11:50
Polacy boją się udzielać pierwszej pomocy. Pomimo kursów, które przechodzimy w szkole i w pracy, większość z nas nie pamięta, jak wyglądają podstawowe zasady ratownictwa.
rozwiń zwiń