28 lat życia w Polsce na fotografiach

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 18:00
- Interesuje mnie przede wszystkim to, jak przeszłość dalej tkwi w teraźniejszości - mówił w Dwójce Wojciech Wieteska, którego wystawę "Jestem z Polski" można oglądać w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi Fotofestiwal 2013.
Audio
  • Z Wojciechem Wieteską o jego wystawie "Jestem z Polski" rozmawia Paweł Sawicki (Poranek Dwójki)
  • Z dr Katarzyną Bojarską o prezentacji Instytutu Badań Literackich PAN na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik rozmawia Paweł Sawicki (Poranek Dwójki)
fotografia z wystawy Jestem z Polski
fotografia z wystawy "Jestem z Polski"Foto: Wojciech Wieteska

Esej fotograficzny "Jestem z Polski" obejmuje 28 lat życia i fotografowania w Polsce. Składa się z 5 rozdziałów, które pokrywają się z czasami politycznych przemian: koniec PRL-u (1986-1989), odzyskanie wolności i demokracji (1990-2003), przyjęcie do Unii Europejskiej (2004-2011) oraz współczesna "Koda" i "Epilog" (2012-2013). Rozdziały stanowią kanwę dla osobistej opowieści, która pyta o "postęp i zmiany”, jakie zaszły w tej części Europy.

- Interesuje mnie przede wszystkim to, jak przeszłość dalej tkwi w teraźniejszości - mówił w Dwójce Wojciech Wieteska. - Jak my dalej tkwimy w pewnych przyzywczajeniach, jak mentalnie dalej jesteśmy w świecie, który być może nie jest wcale takim, jaki do nas pasuje - dodaje.

Zbiór 161 czarno-białych i barwnych fotografii został wybrany przez artystę z osobistego archiwum tworzonego w latach 1986-2013. 83 fotografie - do galerii; wszystkie 161 zostanie wydanych w albumie towarzyszącym wystawie.

W "Poranku" rozmawialiśmy również z dr Katarzyną Bojarską z Instytutu Badań Literackich PAN w związku z planowanymi na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik prezentacjami "Zmysłowe badania literackie". Audycję prowadził Paweł Sawicki.

Zobacz więcej na temat: dzieje się fotografia PRL
Czytaj także

Nagroda Herberta w amerykańskie ręce

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:00
W "Poranku Dwójki” przysłuchamy się relacji z wręczenia I Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta amerykańskiemu poecie W. S. Merwin'owi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Rolke – fotografie przełomu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 14:54
– W dniach poprzedzających 4 czerwca czuło się, że coś się zmienia. Panowała atmosfera oczekiwania i podniecenia – mówił w Dwójce Tadeusz Rolke, polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lutofuzje, czyli Lutosławski w wersji alternatywnej i tanecznej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 18:00
- Za punkt wyjścia wzięliśmy sobie formę III Symfonii, która ma wszystkie charakterystyczne elementy dla muzyki Lutosławskiego, a które postanowiliśmy wykorzystać do pewnego rodzaju przetworzeń - mówił w Dwójce Jerzy Rogiewicz zaangażowany w projekt Lutofuzje "V/Told Radical Dance Experience".
rozwiń zwiń