Muzeum Powstania Warszawskiego: Godzina W. Zatrzymaj się. To najprostszy hołd

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 10:00
- Muzeum historię Powstania opowiedziało już bardzo wielu ludziom, ale największą radością dla nas jest wytworzenie wspólnego świętowania - mówił Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Paweł Ukielski o tym, co przygotowało na 1 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego? (Poranek Dwójki)
  • Prof. Tomasz Derda o Międzynarodowym Kongresie Papirologicznym na Uniwersytecie Warszawskim (Poranek Dwójki)
  • Natalia Korczakowska o "Space Oddity" Davida Bowie (Poranek Dwójki)
Muzeum Powstania Warszawskiego: Godzina W. Zatrzymaj się. To najprostszy hołd
Foto: mat.prasowe Muzeum Powstania Warszawskiego

- To już nie są tylko uroczystości podniosłe, ale także nieco lżejsze  - mówił Ukielski. - Kierujemy je do osób o nieco innej wrażliwości. To koncerty rockowe, koncerty hip-hopowe, spektakle teatralne, w tym roku będzie nawet widowisko satyryczne. Ich odbiorcy chcą oddać hołd Powstańcom, ale niekoniecznie dobrze czują się na uroczystościach ze składaniem wieńców i na apelach poległych.
Z wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o obchodach 69. rocznicy wybuchu zrywu. - 1 sierpnia to oczywiście dzień, kiedy wydarzenia oficjalne wychodzą na pierwszy plan. "Godzina W" to ten moment, gdy można w najprostszy sposób oddać hołd Powstańcom - opowiadał Ukielski. A o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego premiera spektaklu "Kamienne niebo zamiast gwiazd".
W audycji mówiliśmy też o tym, jak Muzeum zmienia się na przestrzeni lat. Placówka, którą otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.

Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

Przez ponad osiem lat działalności Muzeum odwiedziło ponad 3 500 000 gości. MPW zgromadziło ponad 30 000 eksponatów, z czego blisko 1000 jest prezentowych na 3000 metrach kwadratowych powierzchni ekspozycyjnych, gromadzi w swojej bibliotece ponad 11 000 woluminów, a do tej pory wydało ponad 170 000 egzemplarzy publikacji. Do tej pory w ramach projektu Archiwum Historii Mówionej Muzeum przeprowadziło ponad 2 000 wywiadów (nagranych) z uczestnikami Powstania Warszawskiego.
- Powstańcy już na początku powiedzieli nam: "Słuchajcie, my tę historię znamy. To nie nam macie ją opowiadać. Jeżeli wiecie, jak ją opowiedzieć naszym wnukom, to róbcie to po swojemu. Nawet jeżeli nie wszystko będziemy rozumieć, nawet jeżeli nie wszystko będzie nam estetycznie opowiadało". Cały czas konsultujemy się z nimi, mamy ich pełne poparcie - tłumaczył Ukielski.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu
W audycji zajrzeliśmy również na Uniwersytet Warszawski, gdzie trwa 27. Międzynarodowy Kongres Papirologiczny. Ta cykliczna impreza od ponad 80 lat zbiera starożytników zajmujących się przekazem dostarczanym przez różne nośniki pisma czasów starożytności – papirusy, ostraka, graffiti, pochodzące przede wszystkim z Egiptu, ale też Palestyny, Afryki Północnej i Europy. Do Warszawy przybędzie łącznie około 350 badaczy z całego świata. Gościem Dwójki był prof. Tomasz Derda z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory prezentowała Natalia Korczakowska.

Audycję poprowadził Paweł Sawicki.

usc

Czytaj także

"Ta katastrofa była zamachem". "Nie, to był wypadek"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:00
70 lat temu w katastrofie lotniczej zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. W Dwójkowej dyskusji spotkali się badacze prezentujący dwie skrajne hipotezy wyjaśniające przyczyny wydarzeń na Gibraltarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie tak wyobrażaliśmy sobie życie w XIII wieku"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 13:33
Paryż w XIII wieku to jedna z największych metropolii tego czasu. To miasto, którego dzisiaj już nie ma. Ten Paryż, z labiryntem uliczek, które zniknęły na korzyść szerokich bulwarów, możemy odkryć w powieści Jeanne Bourin "Sekrety kobiet złotnika”. O mieście i książce rozmawialiśmy w "Klubie Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykły film o Powstaniu Warszawskim - zwiastun

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 19:51
"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartoszewski: Powstanie Warszawskie zostało upartyjnione

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:05
W przeddzień rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, zastanawiam się, czy po raz pierwszy w życiu od roku 1945, będąc w Warszawie, zdrowy, nie zrezygnować z pójścia pod pomnik Gloria Victis, mówi "Gazecie Wyborczej" Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń