Maryjne pieśni Kurpiów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 18:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat "Kurpiogrania", które w tym roku odbywa się we wsi Bandysie (Gmina Czarnia, niedaleko Myszyńca).
Audio
  • Katarzyna Huzarska o drugiej edycji "Kurpiogrania" (Poranek Dwójki)
  • Jacek Hałas zaprasza na spektakl "Orszak weselny/Żałobny rapsod"- pamięci Oskara Kolberga (Poranek Dwójki)
fragment plakatu zapowiadającego Kurpiogranie 2014
fragment plakatu zapowiadającego "Kurpiogranie 2014"Foto: materiały promocyjne

Majową porą na "Kurpiograniu" można będzie rozsmakować się w pieśniach maryjnych, nierozerwalnie związanych z tą porą roku. Tym razem impreza odbywa się w terminie 3-4 maja. Zaplanowano m.in. dwa panele warsztatowe: warsztaty śpiewu (Zofia Warych z Myszyńca oraz Adam Strug) oraz warsztaty instrumentalne (Ryszard Maniurski, Jan Kania - harmonia pedałowa, Józef Kania - skrzypce). O tegorocznym "Kurpiograniu" opowiadała Katarzyna Huzarska.

Warsztaty "Kurpiogranie" odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła Mistrzów Tradycji".

W audycji Jacek Hałas zapowiedział też spektakl "Orszak weselny/Żałobny rapsod"- pamięci Oskara Kolberga, który odbędzie się 11 maja w Studiu im. Witolda Lutosławskiego.
A poza tym: "Słowo na dzień", "Archiwalnia", "Pięć minut nad Biblią", kolejna rekomendacja z cyklu "25 książek na 25-lecie", wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne. Do wygrania będzie jak zwykle nasza płyta folkowa - tym razem album Adama Oleśa "Hurdu_hurdu".
Audycję poprowadził Piotr Kędziorek.

bch/mm

/
Zobacz więcej na temat: folk Piotr Kędziorek
Czytaj także

Obserwatorka świata. Wspomnienie o Annie Zadrożyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 18:00
- To nie był belfer, który nauczał, lecz otwarta osoba, która potrafiła dawać drogowskazy - wspominał doktor Sławomir Sikora profesor Annę Zadrożyńską. Wybitna etnolog zmarła 30 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludowe konkrety. Siła regionów w konkursie "Stara Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:00
– Od kilku lat obserwujemy nowy ruch wśród młodych wykonawców. Porzucają oni muzyczny eklektyzm na rzecz kontynuacji tradycji muzycznej konkretnego regionu – mówił w Dwójce Adam Strug, jeden z jurorów konkursu "Stara Tradycja" odbywającego się w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poszerzenie pola muzyki. Tradycja ludowa i jazz

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 13:00
– Nawet pojedyncze nagrania na płytach wielu muzyków pokazują, że idiom muzyki ludowej lub tradycyjnej był pokusą dla wielu artystów, którzy chcieli poszerzać wątki polskiego jazzu – mówił w Dwójce dziennikarz muzyczny Tomasz Janas.
rozwiń zwiń