Bohaterscy patrioci, czyli "polscy terroryści"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 15:00
Organizowali zamachy na życie rosyjskich przywódców. Napadali na banki, pociągi i urzędy. Nikt ich nie szkolił, a i tak doszli do perfekcji w sztuce kamuflażu, przemytu, zdobywania informacji. Równie sprawnie walczyli słowem, co rewolwerem czy dynamitem.
Audio
  • Rozmowa z Wojciechem Ladą, autorem książki "Polscy terroryści" (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na spotkanie z amerykańskim producentem filmowym Sandym Liebersonem (Poranek Dwójki)
  • Dominik Płocińskim o udziale w europejskim konkursie "New Talent" (Poranek Dwójki)
Fragment okładki książki Polscy terroryści  Wojciecha Lady
Fragment okładki książki "Polscy terroryści" Wojciecha LadyFoto: Wydawnictwo Znak/mat. prasowe

W Warszawie, Berlinie, Paryżu i Londynie - wszędzie pozostawali o krok przed carską Ochraną. Każdego dnia robili wszystko, by dać Polakom nadzieję na niepodległość. Działali w tajemnicy. Wtapiali się w tłum. Uderzali z zaskoczenia. Za wolną Polskę byli gotowi oddać wolność i życie.

Zaborcy nazywali ich "terrorystami". Sami woleli mówić o sobie: bojownicy, rewolucjoniści. Byli wśród nich wielcy bohaterowie. Byli wielcy patrioci. Byli też wieczni żołnierze, gotowi do najgorszych aktów terroru w imię wielkiej idei. O wielu historia zapomniała. Inni stworzyli elitę II Rzeczpospolitej. Ale czy ktokolwiek pamięta, że wcześniej byli terrorystami? O tym rozmawialiśmy z Wojciechem Ladą, autorem książki "Polscy terroryści".

Zaprosimy także na spotkanie z amerykańskim producentem filmowym Sandym Liebersonem. O wydarzeniu z Marleną Gabryszewską z Filmoteki Narodowej rozmawiał Kamil Radomski.

Ponadto rozmawialiśmy z Dominikiem Płocińskim, reprezentującym Polskę w europejskim konkursie "New Talent".

"Poranek Dwójki" prowadził Paweł Siwek.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: historia Polski literatura
Czytaj także

Nie sprowadzajmy "Trylogii" do krzepienia serc!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 19:00
– Ta funkcja oderwała się od dzieła Sienkiewicza, każąc nam traktować je jako kompensację polskich niedoborów. A przecież "Trylogię" czytano na całym świecie dlatego, że to świetnie napisane powieści – mówił w Ogrodzie Saskim literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podczas II wojny światowej mieliśmy prawdziwe państwo. Brakowało tylko broni z Zachodu...

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 13:00
Polskie Państwo Podziemne obejmowało prawie wszystkie dziedziny życia. - Mieliśmy terytorium, ludność oraz władze ustawodawczą, wykonawcza i sądowniczą uznawane przez zdecydowaną większość obywateli - podkreślał w Dwójce prof. Tadeusz Panecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynny Poczet Królów Polskich nie wyszedł spod pędzla Jana Matejki...

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 20:00
- Kolorowe wizerunki władców, na których wychowało się kilka pokoleń Polaków, to wykonane przez uczniów olejne kopie czarno-białych rysunków Matejki - wyjaśniała w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” Ewa Halawa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń