Żołnierze Wyklęci. Tragedia bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 15:05
Przed przypadającym w niedzielę 1 marca Dniem Żołnierzy Wyklętych porozmawiamy o nich w piątkowym "Poranku Dwójki". Zapraszamy na transmisję wideo.
Audio
  • Prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN o Żołnierzach Wyklętych (Poranek Dwójki)
  • Wojciech Nowicki, dyrektor naczelny Teatru im. Jaracza, oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Marek Mazur komentują rezygnację dyrektora artystycznego Teatru Waldemara Zawodzińskiego (Poranek Dwójki)
Żołnierze partyzantki niepodległościowej. Od lewej: Henryk Wybranowski Tarzan, Edward Taraszkiewicz Żelazny, Mieczysław Małecki Sokół i Stanisław Pakuła ps. Krzewina. Czerwiec 1947
Żołnierze partyzantki niepodległościowej. Od lewej: Henryk Wybranowski "Tarzan", Edward Taraszkiewicz "Żelazny", Mieczysław Małecki "Sokół" i Stanisław Pakuła ps. "Krzewina". Czerwiec 1947Foto: Wikipedia/PD

"Wyklętymi" nazywa się zwykle żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy po pięcioletniej wojnie z Niemcami, nie godząc się z polityczną sytuacją po II wojnie światowej, od 1945 r. walczyli z przedstawicielami stalinowskiego reżimu.

Byli tropieni i mordowani przez komunistyczne władze, nawet po obłudnym ogłoszeniu przez nie tzw. "amnestii". Za koniec zbrojnego oporu Żołnierzy Wyklętych uznaje się 21 października 1963 r. To data zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. "Lalek".

Naszym gościem był prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

W audycji rozmawialiśmy także o kryzysie w łodzkim Teatrze im. Stefana Jaracza.

A nasza "Płyta tygodnia" to wspólna produkcja Fundacji Języka Polskiego i Dwójki. Na albumie "Audite, gentes!" psalmy Mikołaja Gomułki do tekstów Jana Kochanowskiego śpiewa Paulina Ceremużyńska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 27.02.2015

Godzina emisji: 6.00

mm

Czytaj także

Bojownicy PPS. Wieczorem zamach, rano do pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 18:00
- Piłsudski organizował ich w pięcioosobowe oddziały, po jednym na każde miasto, ale sprawy wymknęły się spod kontroli - mówił Wojciech Lada, autor książki "Polscy terroryści".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Churchill nie uratował Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2015 18:00
- On był premierem brytyjskim i myślał o interesie Wielkiej Brytanii. Poświęciłby wszystko dla ratowania imperium - mówił w Dwójce prof. Michał Leśniewski, uczestnik dyskusji o słynnym przywódcy.
rozwiń zwiń