Chwila w Paryżu ze stu punktów widzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 11:00
Warszawski Teatr Studio wystawia właśnie "Ćwiczenia stylistyczne" Raymonda Queneau – opowieść o pewnym błahym wydarzeniu przedstawioną w stu różnych wariantach.
Audio
  • Rozmowa o "Ćwiczeniach stylistycznych" Raymonda Queneau - premierowym spektaklu Teatru Studio w Warszawie (Poranek Dwójki)
Ćwiczenia stylistyczne Raymonda Queneau na scenie Teatru Studio w Warszawie. Premiera spektaklu w reżyserii Marii Żynel i przekładzie Jana Gondowicza; 11 września 2015 r.
"Ćwiczenia stylistyczne" Raymonda Queneau na scenie Teatru Studio w Warszawie. Premiera spektaklu w reżyserii Marii Żynel i przekładzie Jana Gondowicza; 11 września 2015 r. Foto: Bartek Warzecha/mat. promocje Teatru Studio

"Ćwiczenia stylistyczne" przywołują klimat Paryża lat czterdziestych dwudziestego wieku - z jego pięknem, brzydotą, artystycznymi ambicjami i absurdem codziennego życia ulicy. Najciekawsza jest tu jednak formuła opowiadania: zdarzenie między dwoma mężczyznami w autobusie linii S przetworzone zostało na kilkadziesiąt różnych sposobów.

Jak podkreślali w Dwójce aktorzy biorący udział w warszawskiej inscenizacji dzieła Queneau, "Ćwiczenia" to nie tylko przekorna zabawa "stylistyczna", ale i pokazanie, jak wielowymiarowa jest nasza rzeczywistość. Okazuje się, że dzięki książce Raymonda Queneau z 1947 roku można bardziej krytycznie spojrzeć  na współczesną polską przestrzeń społeczną czy polityczną.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: Marcin Bartnikowski i Łukasz Lewandowski (aktorzy)

Data emisji: 10.09.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jp/iwo

Czytaj także

Marek Kondrat. Czy aktor powinien czytać?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 11:00
- Rozumiem, dlaczego Miłosz, Szymborska czy Herbert nie lubili, gdy ktoś inny czytał ich poezję - mówił znakomity aktor w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Kolak: aktorstwo to samotny zawód

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 19:30
- Wiążemy się na czas projektu. Na chwilę łączy nas wspólny temat, ale potem te więzi zostają zawieszone - opowiadała w Dwójce wybitna aktorka Teatru Wybrzeże.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czterech śpiących" spotyka studentkę ASP. Słuchowisko Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2015 09:00
- Usiłowaliśmy sobie wyobrazić, co by się zdarzyło, gdyby pomnikowe postaci żołnierza radzieckiego i małego powstańca obudziły się we współczesnej Warszawie - mówiła reżyserka słuchowiska, które Dwójka przygotowała wspólnie z Teatrem Powszechnym.
rozwiń zwiń