Przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike podkreślał, że "sprawiedliwość powieści" polega na daniu miejsca różnym głosom, narracjom, wersjom historii.
Czytaj i słuchaj także >>>
Olga Tokarczuk: psychika piszącego zaczyna zagarniać świat wokół
Olga Tokarczuk powiedziała, że tą książką dotknęła tematu, który wychodzi poza literaturę, dotyka spraw społecznych, wspólnej historii, poczucia tożsamości. Dopiero jednak, gdy ruszyła w trasę z cyklem spotkań autorskich, dostrzegła, jak żywo "Księgi" są odbierane. - Ludzie dopytują, nie zgadzają się, książka pobudza do szerszej rozmowy o historii Polski. Czasem te spotkania przeradzały się w żywe dyskusje i nie zawsze bywało przyjemnie - dodaje.
Jak odczytywać "Księgi Jakubowe" w kontekście płynącej do Europy fali uchodźców i przejawów niechęci wobec nich? Rozmówcy Katarzyny Hagmajer-Kwiatek mówili także o pozostałych książkach-finalistkach, roli powieści w codziennym życiu, znaczeniu nagród literackich i anegdotach towarzyszących wielkim galom.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzenie: Katarzyna Nowak i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Olga Tokarczuk (pisarka), prof. Ryszard Koziołek (literaturoznawca, pisarz, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike), Mikołaj Grabowski (reżyser, aktor)
Data emisji: 5.10.2015
Godzina emisji: 16.20
asz/mm