Dzień Wolnej Sztuki. Nie spiesz się w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 10:40
Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. 23 kwietnia będą jednak dłużej zatrzymywać się przed eksponatami.
Audio
  • Dzień Wolnej Sztuki. Nie spiesz się w muzeum (Poranek Dwójki)
Jedną z placówek biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki jest Muzeum Narodowe w Krakowie (na zdj.)
Jedną z placówek biorących udział w Dniu Wolnej Sztuki jest Muzeum Narodowe w Krakowie (na zdj.)Foto: Marcin Szala/wikimedia/CC BY-SA 3.0

– Wchodzimy do muzeum i mamy poczucie, że musimy zobaczyć wszystko – zauważyła Zuzanna Stańska, pomysłodawczyni i główna organizatorka Dnia Wolnej Sztuki. – Naszą akcją chcemy pokazać, że można inaczej – dodała.

Dzień Wolnej Sztuki zorganizowano po raz pierwszy w 2011 r. Wtedy odbył się on tylko w Muzeum Narodowym w Warszawie. – W tym roku aż 87 placówek z 38 miast w całym kraju będzie brało udział w akcji. To nie tylko muzea ze sztuką, lecz także etnograficzne, historyczne, archeologiczne, narracyjne, muzea techniki i skanseny – wyliczała Zuzanna Stańska.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tym, co muzea pokazują podczas Dnia Wolnej Sztuki. Niekiedy to nieoczywiste eksponaty. Sylwia Bielicka z warszawskiego Muzeum Narodowego zwróciła szczególną uwagę na niepozorną glinianą buteleczkę, zwykle pomijaną przez gości tej placówki.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Zuzanna Stańska (organizatorka Dnia Wolnej Sztuki), Sylwia Bielicka (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Data emisji: 21.04.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kd

Czytaj także

Co robią outsiderzy w muzeum?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 13:00
Czym sztuka współczesnych outsiderów różni się od sztuki artystów naiwnych, których intensywnie promowano w okresie PRL-u?
rozwiń zwiń