Tak wygląda oryginał Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 21:00
- Egzemplarz, który pokazujemy, jest jednym z dwóch równoważnych rękopisów Konsytuacji 3 maja. Było ich łącznie kilkanaście - tłumaczył dr Michał Kulecki. W Dwójce zapraszaliśmy na wystawę do Galerii Kordegarda, w której można zobaczyć rękopis Konstytucji.
Audio
  • Z drem Michałem Kuleckim i z Michałem Laszczkowskim rozmawia Kamil Radomski (Poranek Dwójki)
  • Emilia Sitarz poleca galerię sztuki na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu (Poranek Dwójki)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W Święto Narodowe Trzeciego Maja w Galerii Kordegarda w Warszawie została otwarta wystawa poświęcona tej pierwszej ustawie zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Oryginał Konstytucji 3 Maja, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, jest tego dnia dostępny w galerii.

Jak wygląda ten rękopis? Czyimi podpisami jest on opatrzony? I w jakich warunkach przechowywany jest ten jakże ważny dla naszej historii dokument? W "Poranku Dwójki" rozmawalismy o tym z drem Michałem Kuleckim z Archiwum Głównego Akt Dawnych i z Michałem Laszczkowskim z  Narodowego Centrum Kultury

W audycji spotkaliśmy się również z pianistką Emilią Sitarz z zespołu Kwadrofonik, która zdradziła nam, co ostatnio zafascynowało ją w kulturze.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 3.05.2016

Godzina emisji: 6.00-9.00

jp/bch

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Testament I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:01
- To był mało efektowny akt, ledwie kilka kartek, 11 artykułów, ale dla wielu Polaków walczących później o niepodległość, stał się symbolem tego, że państwo polskie potrafiło się zreformować i nie umierało w niemocy - mówił w Dwójce dr Artur Badach z Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń