"Tajki wolą facetów z doświadczeniem mnicha"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 09:00
- To jeden z najważniejszych momentów w życiu mężczyzn w Tajlandii - mówił w Dwójce Rafał Skalski, reżyser filmu "Mnich z morza".
Audio
  • Rafał Skalski o filmie "Mnich z morza" (Poranek Dwójki)
Kadr z filmu Mnich z morza
Kadr z filmu "Mnich z morza"Foto: materiały promocyjne

Bohaterem dokumentu "Mnich z morza" jest Ball, trzydziestoletni Taj, który używa życia pełnego uciech. W końcu jednak decyduje się się postąpić zgodnie z prastarą tradycją, która nakazuje młodym mężczyznom wstąpić na pewien czas do zakonu, aby dowieść swojej dojrzałości. - On wstępuje do klasztoru w dość późnym wieku. Jego wszyscy koledzy mają już to za sobą - mówił reżyser. Rafał Skalski opowiadał, że moment wyświęcenia na mnicha swym rozmachem przypomina uroczystość pierwszej komunii lub wesela. - Balla wokół klasztornej bramy niosło ponad 200 ludzi. Towarzyszyła im orkiestra, przyłączali się postronni ludzie.

Gość "Poranka Dwójki" mówił w audycji o niezwykłym położeniu klasztoru, do którego wstępuje Ball. Świątynia z jednej strony jest symbolem zachodzących zmian klimatycznych, z drugiej - symbolem trwania i pewnej stałości.

***

Przygotował: Marcin Pesta

Gość: Rafał Skalski (reżyser)

Data emisji: 27.07.2016

Godzina emisji: 8.10  

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch

Czytaj także

Koniec świata morskich Cyganów?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 19:00
- Badjao przez setki lat zamieszkiwali morze w okolicy Borneo, dziś są tam traktowani jak nielegalni imigranci - opowiadała w Dwójce Eliza Kubarska, autorka dokumentu "Badjao. Duchy z morza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najpierw zawód, potem artyzm". Jak uczyć filmu?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 10:30
– Zawsze uważałem, że film to sztuka dla zawodowców. Poza tym bardzo lubiłem uczyć – mówił Maciej Ślesicki, współzałożyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.
rozwiń zwiń