Olga Drenda: dzięki tej książce zauważyłam ptaki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 14:30
- Warto przeczytać "Dwanaście srok za ogon", żeby zwrócić uwagę na warstwę często przezroczystą w naszym życiu. Tymczasem jeśli przyjrzymy się ptakom uważniej, możemy odkryć coś fascynującego - mówiła o efektach lektury książki Stanisława Łubieńskiego, dziennikarka i tłumaczka.
Audio
  • Olga Drenda poleca książę "12 srok za ogon" (Poranek Dwójki)
  • Olga Drenda poleca film "Panny" (Poranek Dwójki)
  • Olga Drenda o "Normach widzialności" Magdy Szcześniak (Poranek Dwójki)
  • Olga Drenda poleca film "Eureka" w reż. Nicolasa Roega (Poranek Dwójki)
  • Olga Drenda poleca płytę Billa Holta "Dreamies" (Poranek Dwójki)
Dwanaście srok za ogon to książka dla ornitologów, którzy chcą wyjść poza ścisłe ramy nauki, i dla ptasiarzy, którzy chętnie uzupełnią swoją wiedzę
"Dwanaście srok za ogon" to książka dla ornitologów, którzy chcą wyjść poza ścisłe ramy nauki, i dla ptasiarzy, którzy chętnie uzupełnią swoją wiedzęFoto: mat. promocyjne

zobacz więcej
ptaki 1200 pixa.jpg
Stanisław Łubieński o książce "Dwanaście srok za ogon"

Olga Drenda, autorka książki "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji" i strony internetowej poświęconej artefaktom kultury lat 80. i 90., mówiła w Dwójce o swoich kulturowych fascynacjach. Wśród nich znalazła się książka Stanisława Łubieńskiego. - To książka przyrodnicza, ale napisana z perspektywy humanisty. Dotyczy obrazu ptaków w świecie kultury, ale też opowiada o ornitologicznej pasji i podróżowaniu śladami ptaków.

W audycji "Poranek Dwójki" Olga Drenda polecała też film "Panny" z roku 1983 roku. - To baśniowa opowieść o świecie dzieci, kóre dowiadują się o rozwodzie rodziców.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Przygotował: Kamil Radomski

Gość: Olga Drenda (dziennikarka, atropolożka kulturowa, tłumaczka)

Data emisji: 24-28.10.2016

Godzina emisji: 8.50

bch/jp

Zobacz więcej na temat: KULTURA ptaki
Czytaj także

Gustowne wróble. Jak humanista patrzy na ptaki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 18:00
– Ludzie dostrzegają ptaki, ale zwykle niewiele o nich wiedzą i dosyć łatwo przyjmują jakieś założenia – mówił Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ptaki i poeci. Związki natury ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 15:53
- Ptaki najbardziej wyróżniają się z krajobrazu swoją dynamiką. Ich kolor, śpiew - to nie jest normalne. Trudno przejść obok tych zjawisk obojętnie - mówił pisarz Michał Książek o swojej ornitologicznej fascynacji.
rozwiń zwiń