Dwójka na 21. Pikniku Naukowym. Poezja, białe kruki i dyskusja o Ziemi
To cykliczne wydarzenie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej prezentuje tradycje związane z rzemiosłem i folklorem. W tym roku głównym tematem spotkania będą tradycyjne instrumenty strunowe, czyli skrzypce, basy i cymbały. Występują one na terenie województwa podkarpackiego już tylko jako relikty. Dlatego podczas imprezy znawcy tematu przybliżą ich historię, budowę i sposób grania. Jolanta Dragan, kustosz z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej będzie naszym gościem po godz. 9.30.
Po godz. 9.50 spotkamy się z Pawłem Siwkiem, który opowie nam o atrakcjach rozpoczynającego się w Warszawie 21. Pikniku Naukowego.
Około 8.30 zaprosimy Państwa na festiwal Ethno Port do Poznania, który w tym roku obchodzi dziesiątą rocznicę istnienia. Obok 15 koncertów podczas czterodniowego wydarzenia odbędą się warsztaty muzyczne, potańcówka, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz połączone z projekcjami filmowymi spotkania próbujące ułatwić zrozumienie istotnych wyzwań współczesności. Od kilku lat tematem przewodnim festiwalu jest bowiem refleksja nad dominującą w naszym kraju, pełną uprzedzeń i lęków, narracją wobec migrantów i uchodźców.
Wcześniej, po 7.50 przeniesiemy się do Archiwum Polskiego Radia, które na 21. Pikniku Naukowym, będzie prezentowało swoje zbiory.
Sutari na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz film
Naszą Folkową Płytą Poranka będą "Osty". Drugi album zespołu Sutari nadal oparty jest na źródłach polskiej muzyki tradycyjnej z archiwów Polskiego Radia i PAN-u, jak i z zapisów Oskara Kolberga. Na płycie znajdziemy melodie z Kujaw, Wielkopolski i Mazowsza, a także kompozycje autorskie, odnoszące się do poetyki ludowej. Spotkamy się też z dziewczynami z zespołu Sutari, żeby porozmawiać o ich nowym projekcie.
Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią" i "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.
Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl
***
Na audycję "Poranek Dwójki" w sobotę (3.06) w godz. 6.00-10.00 zaprasza Anna Szewczuk.
bch