"Muzyka europejska dąży ku górze". Finaliści Konkursu Wiolonczelowego
Haruma Sato opowiadał, że w swoim finałowym wykonaniu dzieła Lutosławskiego starał się zaakcentować nawiązania polskiego kompozytora do Debussy’ego. Muzyk dodał też, że nie chciał ograniczyć się tylko do roli solisty. - Starałem się nawiązać jak największy kontakt z całą orkiestrą, jak i poszczególnymi instrumentami. Nie mam dużego doświadczenia jeśli chodzi o granie z orkiestrą, dlatego odwołałem się do tego, co znam najlepiej, czyli zagrałem w stylu muzyki kameralnej. Japoński wiolonczelista podkreślił, że nigdy wcześniej nie pracował tak ciężko nad repertuarem, jak podczas przygotowań do Konkursu. - Teraz czuję ulgę. Chcę odpocząć z rodziną, potem zajmę się szukaniem nowego smyczka, myślę też o kupnie nowego instrumentu i wystartowaniu w konkursie muzyki barokowej.
Jeden z jurorów konkursu Marcin Zdunik podkreślił, że Haruma Sato wygrał, ponieważ w każdym etapie zaprezentował równy i wysoki poziom. - Pozostali finaliści genialne występy przeplatali słabszymi.
Konkurs wiolonczelowy im. Lutosławskiego. Znamy nazwiska finalistów
W wywiadzie dla Dwójki Marcin Zdunik zwrócił uwagę na laureata trzeciej nagrody Chińczyka Yibai Chena, który był najmłodszym uczestnikiem tegorocznych zmagań. Juror opowiedział, że gdy muzyk ten dowiedział się o zakwalifikowaniu go do finału, to się przeraził. - On się nie liczył z takim rozwiązaniem i nie przygotował utworów na finał. Musiał nauczyć się w trzy dni Koncertu Lutosławskiego i to jest świadectwo jego genialnego instynktu muzycznego. To była ekstremalna rzecz.
Muzyczne zmagania podsumował też w Dwójce Honorowy Przewodniczący Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego Kazimierz Michalik.
W Konkursie, który odbywał się w dniach 30.01-9.02, wzięło udział 43 wiolonczelistów. Wszystkie przesłuchania odbyły się w warszawskiej Filharmonii Narodowej, która była współorganizatorem wydarzenia.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Data emisji: 10.02.2018
Godzina emisji: 9.43
bch/kh