Ignacy Jan Paderewski – najsłynniejszy Polak i wielka gwiazda początków XX w.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 10:57
- Obecnie nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką gwiazdą był Paderewski. Kobiety marzyły o obięciu pukla jego włosów albo wyszywały sobie na pończochach fragmenty "Menueta", jego najsłynniejszego utworu. Jak się obecnie o tym czyta, na myśl przychodzą gwiazdy rocka albo pop - mówiła w Dwójce dr Magdalena Pinker, kuratorka wystawy "Paderewski".  
Audio
  • Kuratorka dr Magdalena Pinker o wystawie "Paderewski" w Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)

Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 20 maja. W sześciu salach znajduje się ponad 600 eksponatów, w większości pochodzących z willi Ignacego Paderewskiego w Szwajcarii. 

krzesimir Dębski u kisiela- 3_resize.jpg
"Paderewski zarabiał jak Michael Jackson"

- Historia Paderewskiego, a także ta wystawa zaczyna się od chyba najbardziej oczywistej twarzy Paderewskiego jako osoby z jednej strony obdarzonej wielkim talentem, ale także niezwykle pracowitej. Ambicja Paderewskiego, jego ciężka praca sprawiły, że stał się najsłynniejszym Polakiem i jednym z najbardziej znanych pianistów początków XX w. Ale do tego dochodzi rzecz, można powiedzieć, pozamerytoryczna, a mianowicie jego charyzmatyczna osobowość i coś, co poruszało tłumy: jego aparycja i burza rudych włosów - podkreślała dr Magdalena Pinker.

Wystawa pokazuje Ignacego Jana Paderewskiego również jako człowieka z ciekawym hobby. - Paderewski był wielkim muzykiem, ale też człowiekiem w podróży. To oczywiście jedno z drugim bardzo się łączyło, ponieważ dużo podróżował ze względu na swoje tournée. I razem ze swoją żoną Heleną zbierali łyżeczki pamiątkowe z miejsc, które odwiedzali. Na wystawie prezentujemy 50 łyżeczek z 4 kontynentów - tłumaczyła kuratorka.

"Paderewski" to pierwsza z wystaw przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach programu "3x niepodległa" z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jakie dzieła sztuki z bogatej kolekcji pianisty i kompozytora można zobaczyć na wystawie? Na jakiej liście nazwisko Paderewskiego pojawiło się zaraz obok Romana Dmowskiego? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Paweł Siwek

Gość: dr Magdalena Pinker (kuratorka wystawy "Paderewski" w Muzeum Narodowym w Warszawie)

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji Poranek Dwójki 

pg/jp

Czytaj także

"Paderewski zarabiał jak Michael Jackson"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 10:00
Krzesimir Dębski zapraszał na II Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego, który odbędzie się w dniach od 6 do 12 listopada w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paderewski najlepszy w wykonaniu London Symphony Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 15:06
Jurorzy Płytowego Trybunału docenili Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego w nagraniu londyńskiej orkiestry pod batutą Arthura Fiedlera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paderewski i sztuka chińska. Muzeum Narodowe na odzyskanie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 11:00
Jedna z wystaw, które przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, poświęcona będzie światowej sławy pianiście, a zarazem wybitnemu mężowi stanu.
rozwiń zwiń