Wojciech Chmielewski: najciekawsze historie kryją się obok nas
Zachęcając do lektury książki Kennetha Slawenskiego, Wojciech Chmielewski przypomniał, że w 1965 r. J.D. Salinger opublikował w "New Yorkerze" opowiadanie "Hapworth 16, 1924". Zostało ono bardzo chłodno przyjęte przez czytelników i od tego momentu aż do swojej śmierci w 2010 r. autor słynnej powieści "Buszujący w zbożu" niczego już nie wydał. Starannie unikał również dziennikarzy, a swoim biografom, którzy starali się przeniknąć do swego życia prywatnego wytaczał procesy.
- Teraz pojawia się pytanie, czy było to powodowane jakąś zadrażnioną dumą, czy może jakąś świadomością, że już powiedział wszystko w literaturze. A podobno, jak też pisze o tym Kenneth Slawenski, J.D. Salinger pisał codziennie aż do końca życia. Myślę, że po lekturze tej biografii każdy z nas może odpowiedzieć sobie na te pytanie, dlaczego niczego nie publikował - stwierdził gość Dwójki.
Jakie jeszcze inne mało znane fakty z życia J.D. Salingera zdradza autor jego biografii? O tym w nagraniu audycji. Wojciech Chmielewski polecał również m.in. książkę "Ruiny i zgliszcza" Wellsa Towera, ale także album "The Epic" Kamasiego Washingtona.
***
Gość: Wojciech Chmielewski (prozaik i krytyk literacki)
Data emisji: 19-23.02.2018
Godzina emisji: 8.00
Materiały został wyemitowane w audycji "Poranek Dwójki".
pg/mz