Bracia Oleś: chcieliśmy poczuć muzykę Góreckiego jako wykonawcy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 10:00
- Poświęciliśmy dużo czasu, by z ogromnej spuścizny kompozytora wybrać rzeczy, które da się przełozyć na język jazzowego tria i oddać sens i ducha tej muzyki - mówił o albumie "Górecki Ahead" Barłomiej Oleś.
Audio
  • Bracia Oleś o płycie "Górecki Ahead" (Poranek Dwójki)
Bracia Oleś
Bracia OleśFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Górecki Ahead_OKŁADKA1200.jpg
"Górecki ahead", Górecki na jazzowo. Przyjdź na koncert

Bracia Oleś opowiadali w "Poranku Dwójki", że od czasu wydanej w 2014 roku płyty "Komeda Ahead" szukali kolejnego monograficznego tematu, który mogliby wziąć na warsztat. Wybór padł na twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego. - Paramy się odświeżaniem materii jazowej, szukamy więc inspiracji spoza jazzu, żeby wnieść do tej muzyki więcej pierwiastków, których tam wcześniej nie było - wyjaśniał kontrabasista Marcin Oleś.

Nowe odczytania muzyki twórcy słynnej III Symfonii trafiły  na album "Górecki Ahead". Bracia Oleś wyjaśniali, dlaczego zrezygnowali z sięgania po najbardziej znane dzieła kompozytora. Mówili też o cytacie Henryka Mikołaja Góreckiego, który była dla nich inspiracją podczas nagrywania płyty.

W audycji zapraszaliśmy na koncert promujący płytę "Górecki ahead", który odbędzie się w czwartek (5.04) o godz. 20.00 w radiowym studiu S-2 im. Jacka Kaczmarskiego.

KUP BILET>>>

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Marcin i Barłotmiej Oleś (muzycy jazzowi)

Data emisji: 3.04.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch


Czytaj także

Muzyka Góreckiego przetworzona przez "głuchy telefon"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 16:00
- Evan Ziporyn, amerykański klarnecista, wraz z polskimi muzykami klasycznymi szukał odpowiedzi na pytanie, co to znaczy improwizować na Góreckim - o genezie albumu "Musiquette. Improvisations on Górecki" opowiadał w Dwójce Michał Mendyk z wytwórni Bôłt Records.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Archiwum Góreckiego to bezcenny zapis jego dzieł"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 18:40
- Niezwykłe w tym zbiorze jest to, że obok czystopisów dzieł mistrza, zawiera niemal komplet wersji pierwszych. Są to koncepty, pomysły na utwory, wersje brulionowe. Można prześledzić cały proces tworzenia muzyki - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń