1918 lekcji na setną rocznicę odzyskania Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 07:00
- Nie jesteśmy podporządkowani programowi szkolnemu. Dla nas najważniejsze jest to, by w czasie lekcji muzealnej jej uczestnicy dowiedzieli się jak najwięcej na temat historii Polski, kultury i sztuki – mówi w Dwójce Filip Skowron z Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • 1918 lekcji Muzeum Narodowego w Krakowie na setną rocznicę odzyskania Niepodległości
Lekcja w muzeum
Lekcja w muzeumFoto: mat. prasowe/Muzeum Narodowe w Krakowie

Dwójka Katowice 1200.jpg
"Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej". Finał akcji

1918 bezpłatnych lekcji muzealnych i spacerów edukacyjnych przygotowało Muzeum Narodowego w Krakowie dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekcje obejmą tematy o legendach, baśniach i mitach w malarstwie, o powstaniach narodowych oraz o kolorach i kształtach w sztuce współczesnej, dizajnie i analizie dzieł sztuki.

Zajęcia zostały przygotowane z myślą o przedszkolach oraz uczniach wszystkich typów szkół publicznych i niepublicznych. Niektóre tematy lekcji są dostosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Dzięki naszym 11 oddziałom i zbiorom liczącym 800 tysięcy eksponatów można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy. Ważne jest dla nas także to, że zwiedzający mogą dowiedzieć się również bardzo dużo nie tylko na temat przeszłości, ale również współczesności. Chcemy wywołać refleksję, jak nasze historyczne eksponaty odnoszą się do teraźniejszości, dlaczego one są ważne - powiedział Filip Skowron.

Ile tematów lekcji przygotowało muzeum? Z jakimi postaciami historycznymi i artystami są one powiązane? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Gość: Filip Skowron (dział edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 9.45

mko/jp

Czytaj także

Dama z gronostajem pod opieką polskiego ministra

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:00
Słynne dzieło Leonarda da Vinci trafi na Listę Skarbów Dziedzictwa zawierającej szczególnie chronione obiekty kultury, nie tylko polskiej. Czy "Dama" potrzebuje szczególnej ochrony?
rozwiń zwiń