Warsaw Gallery Weekend. Przełamać stereotypy na temat sztuki współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 12:14
- Takie wydarzenia jak to służą temu, żeby przekonać, że sztuka współczesna jest tak naprawdę prostsza w odbiorze niż sztuka dawna. Jest bowiem bardzo bliska temu, co dzieje się dookoła nas, mówi o rzeczywistości, w której żyjemy - mówił w Dwójce Łukasz Gorczyca z Galerii Raster.
Audio
  • Łukasz Gorczyca z Galerii Raster o Warsaw Gallery Weekend (Poranek Dwójki)

Sławojka 1200.jpg
Polski design w Londynie. Sławojka i projekty mieszkań

W piątek (21.09) rozpocznie się ośma odsłona Warsaw Gallery Weekend. W programie wydarzenia m.in. śniadania z artystami, performansy, wyprzedaż artefaktów i darmowe zwiedzanie prywatnych galerii. Liczba instytucji biorących udział w tegorocznej akcji to 29, w tym także z Gliwic, Poznania, Krakowa i Katowic.

- Mamy coraz większą reprezentację naszych przyjaciół i znajomych, którzy na co dzień pracują poza Warszawą i przyjeżdżają do nas na weekend ze swoimi wystawami, żeby połączyć siły - tłumaczył Łukasz Gorczyca.

Łączenie sił było zresztą od początku celem organizatorów Warsaw Gallery Weekend. - Chodziło o wydarzenie, które nie polega na odwiedzaniu muzeów i największych instytucji, tylko odwrotnie - na odwiedzeniu najmniejszych instytucji sztuki; takich, w których artyści pracują na co dzień, gdzie próbują różnych rzeczy, debiutują; galerii, które można łatwo przeoczyć w skali miasta - podkreślał gość Dwójki.

Jakie lęki chcą przełamywać w odbiorcach właściciele galerii uczestniczących w akcji? Czy 100 złotych to wystarczająco dużo, by zostać kolekcjonerem sztuki? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Gorczyca (Galeria Raster)

Data emisji: 20.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

"Chłopak z pianinem". Artyści o rewolucji i wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 17:00
- Powodem, dla którego powstała ta książka, jest zdjęcie okładkowe - opowiadała w Dwójce Ewa Sułek, autorka zbioru tekstów o współczesnych ukraińskich artystach i ich reakcjach na przemiany w kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MDF Festival. Dyskurs wokół granic sztuki

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 18:41
- Muzyka, design i forma to hasła wywoławcze, które mają sprowokować do szerokiej dyskusji. Zakładamy, że pierwsza edycja festiwalu pozwoli nam na podjęcie go z twórcami i odbiorcami sztuki – mówiła w Dwójce Dorota Serwa.
rozwiń zwiń