Jakie siły drzemią w buszu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 11:00
Afryka to kraina, gdzie światy żywych i umarłych stale się przenikają. O magicznych siłach Czarnego Lądu traktuje najnowsza wystawa w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, o której w audycji opowiadał Dariusz Skonieczko.
Audio
  • O magicznych siłach Czarnego Lądu opowiadał Dariusz Skonieczko (Dwójka/Poranek Dwójki)
Plakat wystawy Technologia magii w PME w Warszawie
Plakat wystawy "Technologia magii" w PME w WarszawieFoto: mat. pras.

"Technologia magii" to najnowsza ekspozycja warszawskiego muzeum. Jak przekonuje jej kurator Dariusz Skonieczko, magia i czarownictwo są w Afryce bardzo silne i stanowią niezwykle ciekawy przedmiot do badań. 

- Siły drzemiące w buszu, demony, stwory, duchy przodków według Afrykańczyków kształtują ich los. Jeśli są dla nich dobrzy, traktują je z szacunkiem i składają wota, to siły te utrzymują równowagę i nic złego się nikomu nie dzieje – mówił Dariusz Skonieczko, kurator wystawy. - W głębi duszy Afrykanie pozostają animistami. To, co ich otacza tłumaczą sobie swoimi pierwotnymi wierzeniami.

Obecnie przez działalność misjonarzy w Afryce wiedza o pierwotnych wierzeniach zanika.

- Nie są oni w stanie nazwać już nawet wszystkich swoich obrzędów, które obchodzą. Jest to zabronione przez kościół katolicki i muzułmański. Każde kolejne pokolenie wie mniej o tym, co działo się u ich przodków. Wiedzą, że coś jest, ale niekoniecznie wiedzą, jak tego używać. Zrobiliśmy ekstrakt z afrykańskich wierzeń. Mamy Tuaregów, Zulusów i wielu innych. Chodzi nam o to, aby magii afrykańskiej się nie bać. Wszystko w niej prezentuje cykl życia: narodziny i śmierci - podsumował wystawę "Technologia magii" Dariusz Skonieczko.

Jak pradawna magia przenika do współczesnego świata Afrykańczyków? Co zobaczymy po prześwietleniu rentgenowskim figurek magicznych? O tym w naszym nagraniu. Zapraszamy do odsłuchania.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Dariusz Skonieczko (kurator wystawy)

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 7.00

gs/pg


Czytaj także

Święto Jordanu, czyli Objawienia Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 19:00
W Kościele prawosławnym i grekokatolickim dobiegły końca wielkie litrugie, zakończone poświęceniem wody, odprawiano na pamiątkę Chrztu Pańskiego. Jak wyglądają od środka?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milo Kurtis: określenie "muzyka świata" jest piękne

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 09:00
- Mimo słusznego wieku cały czas tworzę coś nowego z różnymi muzykami. W przypadku Milo Ensemble gramy moją muzykę, dlatego grupę nazwałem swoim imieniem - opowiadał w "Poranku Dwójki" Milo Kurtis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Taniec śmierci” Melchiora Grosska

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:00
- Wystawa robi niesamowite wrażenie. Grossek stracił swoich braci w czasie działań wojennych. Rodzinna trauma i niezgoda na te wydarzenia odzwierciedliły się w jego niezwykle wymownych wycinankach - mówił w „Poranku Dwójki” Stanisław Kozłowski.  
rozwiń zwiń