Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej. Serwis specjalny
Nagrania wypowiedzi gen. Maczka, wspomnienia żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, niepublikowane do tej pory zdjęcia, fragmenty nieznanych kronik filmowych - m.in te elementy składają się na wyjątkową multimedialną wystawę "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze". Na plenerowej ekspozycji zlokalizowanej w pawilonie przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobaczymy także, jak wyglądało życie codzienne na froncie i w koszarach: co żołnierze jedli, jak spędzali wolny czas, jak sobie radzili ze wszechobecną śmiercią i tęsknotą za pozostawioną w kraju rodziną. O wystawie oraz o wydarzeniach września 1939 porozmawiamy z dyrektorem Muzeum Historii Polski - Robertem Kostro. Rozmowa o godz. 8.30.
W Wenecji trwa najstarszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na tej prestiżowej imprezie swoją światową premierę będzie miał najnowszy film Jana Komasy "Boże ciało". Jest to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza. W jego rolę brawurowo wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia. Aktor będzie gościem audycji o godz. 9.30.
Z kanałów weneckich przeniesiemy się na Wisłę, by zabrać Państwa w rejs, podczas którego kapitan Waldemar Danielewicz oraz varsavianista Piotr Wierzbicki opowiedzą o legendarnym statku Bajka - jednym z najpiękniejszych i najsłynniejszych statków Warszawy. Statek ten podczas II wojny światowej brał udział w obronie miasta, został trafiony i od 1942 roku stał się popularną w czasie wojny nadwiślańską kawiarnią. W 1944, wraz ze statkiem "Faust", został przejęty przez oddziały AK. Na statku zorganizowano szpital polowy dla rannych powstańców. W ostatnich dniach powstania Bajka została wysadzona w powietrze.
Ponadto posłuchamy, jak wyglądały przygotowania i realizacji "Utworu na kamienicę, 4 gramofony i zespół kameralny". Utwór ten zabrzmiał w wykonaniu kooperatywy Hashtag Ensemble, a w jego realizacji uczestniczyli mieszkańcy kamienicy i aktywiści. Do stworzenia utworu-instalacji muzykom i wolontariuszom posłużą nie tylko klasyczne instrumenty, ale także patefony analogowe oraz oryginalne przedwojenne płyty szelakowe, a źródła dźwięku umieszczone zostaną w 9 miejscach w kamienicy, z wykorzystaniem klatek schodowych i pustostanów. Kamienica stanie się w ten sposób rodzajem instrumentu, zdolnym opowiedzieć własną historię.
W audycji odwiedzimy również Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie można oglądać wystawę "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej".
Zabierzemy też Państwa za kulisy Królikarni.
Nie zabraknie również konkursów "Płyta tygodnia" i "Pocztówka z wakacji".
***
Na audycje "Poranek Dwójki" w poniedziałek (2.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.
am