Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej. Serwis specjalny
Najnowsza książka Cezarego Łazarewicza to szczegółowa analiza dokumentów i próba odpowiedzi na pytanie, jak wyglądały relacje polsko-niemieckie tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej i czy tej wojny można było uniknąć. Na podstawie listów, dzienników i wycinków z przedwojennych gazet autor starał się dociec, dlaczego Polacy nie przewidzieli wojny. Jak podkreślał autor publikacji, nikt w Polsce nie spodziewał się wojny, ponieważ Hitler był kojarzony jedynie jako skuteczny polityk. Nie zdawano sobie również sprawy, jak ta wojna może wyglądać. - To się porównywało do wielkiej wojny, która dzisiaj jest nazywana I wojna światową i która była kompletnie inna. My, Polacy, byliśmy omamieni. Aż do kwietnia nie mieliśmy pojęcia o niemieckich żądaniach - mówił gość Dwójki.
Cezary Łazarewicz wyjaśnia, że książka, złożona ze wspomnień, pamiętników i zapisów robionych na bieżąco, odtwarza rozwój ówczesnej sytuacji w Europie. Z drugiej strony pokazuje również to, co wiedzieliśmy my i w jaki sposób przygotowywaliśmy się do wydarzeń. Jak zaznacza autor książki "1939. Wojna? Jaka wojna?", byliśmy przekonani o własnej sile. - Kluczowe jest tutaj niezdawanie sobie sprawy z własnej pozycji w Europie i w świecie. I to trochę dzisiaj pokutuje. Przed wojną byliśmy tylko wypadkową polityki, którą prowadziły wielkie mocarstwa - opowiadał.
Dlaczego sądziliśmy, że wojna nie wybuchnie? Czy w 1939 roku historia mogła potoczyć się inaczej? O tym w nagraniu audycji.
***
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Cezary Łazarewicz (publicysta, reportażysta, autor książki "1939. Wojna? Jaka wojna?")
Data emisji: 3.09.2019
Godzina emisji: 8.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
am/pg